Dnes spustili skúšobnú prevádzku protónového urýchľovača

Dnes spustili skúšobnú prevádzku protónového urýchľovača
Zdroj: bigstockphoto.com

V novom Protónovom terapeutickom komplexe ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) SNP dnes krátko predpoludním spustili do skúšobnej prevádzky najmodernejší protónový urýchľovač ruskej výroby. Symbolicky synchrónne bolo spustené rovnaké zariadenie na efektívnejšiu liečbu onkologických ochorení aj v ruskom Protvine.

„Slovenská republika je náš tradičný strategický partner a toto je ďalší významný dôkaz a medzník našej čoraz intenzívnejšej vzájomnej spolupráce vo všetkých oblastiach,“ zhodnotil pre TASR prínos projektu ružomberského Protónového terapeutického komplexu, ktorý je spoločným slovensko-ruským podnikom, minister energetiky Ruskej federácie Sergej Ivanovič Šmatko. Podľa ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho je spustenie skúšobnej prevádzky krokom k čoraz efektívnejšej a zdravotne šetrnejšej liečbe nádorov s využitím oveľa väčších a účinnejších dávok žiarenia. „Pevne verím, že výsledok nevyhnutných klinických skúšok a testovania bude pozitívny a všetci ľudia, ktorí trpia rôznymi nádorovými ochoreniami, budú môcť byť úspešne liečení práve tu v Ružomberku,“ doplnil ho minister obrany SR Jaroslav Baška.

Začatie riadnej prevádzky zariadenia s predpokladanou ročnou kapacitou 4000 pacientov je naplánovaná už koncom roka 2011. „Dovtedy bude treba vykonať jeho intenzívne skúšky a kalibráciu. Pri zmenách energie protónového lúča dochádza k interakcii s biologickými tkanivami. Práve tieto interakcie musíme dôsledne odskúšať a previesť kompletné dozimetrické skúšky,“ dodal riaditeľ ÚVN Igor Čombor s tým, že jednou zo základných podmienok prevádzky je získanie certifikátu v súlade s prísnymi normami EÚ.


Na snímke budova protónového centra.


Na snímke obsluha protónového urýchľovača.


Na snímke vľavo Dušan Čaplovič, uprostred Sergej Šmatko, minister energetiky Ruskej republiky, a vpravo vzadu  ministri Richard Raši a Ľubomír Jahnátek (vpravo) počas otvorenia protónového centra a urýchľovača.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: