Opozícia chce o tendri na licencie pre záchranky hovoriť priamo s Rašim

Opoziční poslanci sa chcú v súvislosti s tendrom na licencie pre záchranky stretnúť na budúci týždeň s ministrom zdravotníctva Richardom Rašim. Okrem toho od rezortu požadujú informácie o tom, kedy sa začne s kontrolou prevádzkovateľov jednotlivých staníc, chcú aj vysvetlenie prečo sa niektoré body presunuli na iné miesta. Ako priblížil poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS), budú tiež kontrolovať ponuky poskytovateľov na body, kde sa licencie prerozdeľovali v prvom a druhom kole. Jeho stranícky kolega Peter Markovič objasnil, že majú potrebné súhlasy od poskytovateľov na nahliadnutie do spisov, negatívne stanovisko zaslala iba Falck Záchranná Košice. Poslankyňa Mária Sabolová (KDH) upozornila, že od 15. apríla začne platiť nový výnos, ktorý okrem zavedenia troch nových bodov mení sídla ďalších ôsmich. Ministerstva sa chce pýtať, prečo výnos nevyšiel už pred samotným tendrom, aby poskytovatelia súťažili o nové miesta presunutých bodov. Tvrdí, že minimálne v štyroch prípadoch došlo k posunu o viac ako 15 kilometrov, čo považuje za v rozpore so zákonom.

Či sa poslanci s ministrom stretnú, zatiaľ nie je jasné. Ako vysvetlila hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková, termín zatiaľ určený nebol a treba tiež zosúladiť možnosti oboch strán. Deklarovala, že poslancom sa požadované dokumenty sprístupnia. Ozrejmila tiež, že rezort chce s kontrolou jednotlivých bodov začať po uzatvorení tretieho kola tendra. Na margo zmeny sídiel ôsmich staníc Čižmáriková objasnila, že body, sa presúvali na základe pripomienok operačného strediska záchrannej služby či chýbajúceho pokrytia mobilným signálom. Pri tých, ktoré sa posúvali o viac ako 15 kilometrov, už podľa jej slov poskytovatelia súťažili o nové sídla staníc. Nové prerozdelenie licencií na prevádzkovanie staníc pozemnej záchrannej zdravotnej služby (ZZS) sprevádzala kritika opozície, ako aj niektorých poskytovateľov ZZS. Opoziční zákonodarcovia pre prvé kolo tendra už realizovali na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum. Rozdeľovanie licencií chceli skontrolovať aj po ukončení posledného tretieho kola, výbor pre zdravotníctvo však ďalší prieskum odmietol.

Členovia Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby zároveň v reakcii na stratu staníc podali žaloby, ktorými sa domáhajú zrušenia rozhodnutí ministerstva. Pristavením niekoľkých sanitiek na parkovisko oproti budove Národnej rady SR, ako aj pred ministerstvo zdravotníctva chceli tiež niektorí členovia asociácie poukázať na "nezákonnosť" tendra. Pred začiatkom prvého kola záchrankového tendra bolo na Slovensku 264 ambulancií ZZS, pričom po skončení všetkých troch by malo byť 270 staníc. Najviac bodov získala spoločnosť Falck Záchranná Košice spolu so Záchrannou dopravnou a zdravotníckou službou Bratislava a Záchrannou službou Košice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: