Prieskum ukázal, že Slováci užívajú antibiotiká aj pri chrípke

Takmer štvrtina (24 percent) Slovákov užíva antibiotiká pri chrípke a sedem percent aj pri nachladnutí. Takmer tretina užíva antibiotiká na potlačenie symptómov a nie na liečenie samotného ochorenia. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie Eurobarometer, ktorý sa zameriaval na užívanie antibiotík v Európskej únii, ako aj na vedomosti a predsudky verejnosti o nich.

Antimikrobiálna rezistencia pritom predstavuje v súčasnosti hrozbu pre verejné zdravie, a to nielen v Európe, ale na celom svete. Vedie totiž k dlhšie trvajúcej a komplikovanejšej liečbe ochorení, ako aj k väčšiemu riziku úmrtí a vyšším výdavkom pre systémy zdravotníckej starostlivosti. "Slováci sa v konzumácii antibiotík umiestnili v prvej desiatke rebríčka. Treba si však uvedomiť, že antibiotiká nie sú cukríky a ich častým a hlavne zbytočným užívaním si iba uškodíme," uviedla na margo prieskumu vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková – Matisová. Prieskum bol realizovaný od 13. novembra do 9. decembra 2009, teda v období Dňa zvyšovania povedomia o antibiotikách (18. november). Z prieskumu tiež vyplýva, že 40 percent Európanov bralo v posledných 12 mesiacoch antibiotiká, najviac ich bolo vo vekovom rozmedzí 15 – 24 rokov. Slováci sú v tomto nad európskym priemerom, 44 percent sa za posledný rok liečilo antibiotikami, čím sa SR umiestnila na šiestej priečke v únii.

Najviac konzumovali tieto lieky Taliani (57 percent). Pätina občanov EÚ užívala antibiotiká pri chrípke, aj keď je všeobecne známe, že na vírusy sú antibiotiká neúčinné. Ďalších 14 percent tiež uviedlo, že ich užívali aj pri nachladnutí. Prieskum ukázal, že vedomosti Európanov o antibiotikách tiež nepatria k najlepším. Vyše polovica z nich nesprávne uviedla, že antibiotiká ničia vírusy a takmer polovica si myslí, že sú účinné proti nádche a chrípke. Na druhej strane však 83 percent opýtaných (90 percent Slovákov) vie, že zbytočné užívanie antibiotík ich robí neefektívnymi. Celkom 68 percent Európanov a 74 percent Slovákov tiež vedelo, že ich užívanie môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako napríklad problémy so zažívaním.

Viac ako tretina opýtaných uviedla, že sa za posledných 12 mesiacov stretla s informáciami o zbytočnom užívaní antibiotík. Najviac ovplyvnení informáciami o zbytočnom užívaní antibiotík sú práve Slováci. Celkom 57 percent z nich uviedlo, že spomínané informácie zmenili ich názor na antibiotiká.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: