Počas Dňa narcisov budú múzeá, galérie a knižnice v Košiciach voľne prístupné

Už 14. ročník Dňa narcisov a v Košiciach navyše aj 10. ročník iniciatívy košických galérií, múzeí a knižníc pripravuje Liga proti rakovine (LPR) na piatok 16. apríla. Ako dnes uviedla predsedníčka košickej pobočky LPR Mária Wagnerová, v roku 2008 sa na území mesta vyzbieralo viac ako jeden milión Sk (30.126 eur) a vlani to bolo 38.780 eur. „Sme radi, že kríza sa tejto ušľachtilej akcie vôbec nedotkla,“ uviedla Wagnerová.

Ako dodala, košická pobočka LPR nazvaná Klub Viktória, sídli od mája minulého roka v priestoroch na Paulínyho ulici. „Zakúpenie domu, jeho rekonštrukcia a vybavenie stáli deväť miliónov Sk (298.745 eur) a túto čiastku sa nám podarilo získať z príspevku 2 % z daní,“ spresnila Wagnerová. Ako ďalej doplnila, v tomto centre ponúkajú bezplatné služby pre onkologických pacientov a ich príbuzných, a to najmä vzdelávacie aktivity, semináre, poskytovanie informačných materiálov, kurzy zdravého stravovania, rehabilitačné procedúry, kultúrne a spoločenské akcie. "Od mája bude k dispozícii raz týždenne aj profesionálny psychológ pre zvládnutie stresu spojeného s ochorením," podotkla predsedníčka pobočky LPR.

Pri organizovaní zbierky v rámci Dňa narcisov budú podľa slov Wagnerovej už tradične spolupracovať so študentmi vysokých a stredných škôl, ale aj žiakmi základných škôl, dokonca aj so škôlkarmi. „Účasť prisľúbil aj primátor Košíc František Knapík, ktorý sa od 10.00 h aktívne zapojí do zbierky,“ povedala Wagnerová. Spresnila, že všetci aktivisti budú označení visačkou s registračným číslom, aj škatuľka na finančné príspevky bude označená číslom a bude zalepená, s logom LPR. "V tento deň budú môcť všetci, ktorí si zakúpili narcis, navštíviť košické múzeá, galérie a knižnice zdarma. Takisto chcem predstaviť knihu poviedok Pošepky a nahlas našej členky, novinárky Ley Galovej, ktorá sa, bohužiaľ, jej vydania už nedožila," poznamenala Wagnerová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: