ANS sa na zmene zmlúv s Dôverou nedohodla, platy by sa mali zvýšiť o 2,5 %

Zamestnanci malých nemocníc by na májovej výplatnej páske mali pocítiť minimálne 2,5-percentné zvýšenie platov. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) dnes potvrdila, že návrh v tomto zmysle už predložila aj zdravotníckym odborárom. Zvýšenie miezd umožnilo navýšenie platieb zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Unionu. "V prípade navýšenia platieb z poisťovne Dôvera sú členovia ANS pripravení na zvýšenie základnej zložky mzdy aj o toto navýšenie," informoval TASR Miroslav Valaštík z Kancelárie ANS. Ako ďalej poznamenal, ANS je sklamaná postojom Dôvery a jej neochotou rokovať o zmene zmluvných podmienok od 1. apríla na rozdiel od ostatných zdravotných poisťovní. Poisťovňa má s nemocnicami združených v ANS uzatvorené zmluvy do konca júna. Asociácia upozornila, že v prípade nedosiahnutia dohody o zmluvných podmienkach od 1. júla odporučí svojim členom zmluvy neuzatvoriť.

Dôvera už dávnejšie avizovala, že na plošné úpravy cien nie je priestor. Poisťovňa totiž v tomto roku očakáva jednopercentný pokles zdrojov na poistenca. Dôvera chce pri prehodnocovaní zmlúv pridať kvalitnejším poskytovateľom, tí menej efektívni by mali, naopak, dostať menej. Ako pre TASR reagovala hovorkyňa poisťovne Zuzana Horníková, o zmluvách sa bude rokovať individuálne. Poistenci sa podľa jej slov nemusia ničoho obávať. "Neočakávame, že by bol problém s poskytovaním zdravotnej starostlivosti." Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS) Anton Szalay zatiaľ návrh dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, ktorý o zvýšení miezd hovorí, nevidel. Ako poznamenal pre TASR, očakávalo sa štvorpercentné zvýšenie miezd. "Aj 2,5 percenta je viac ako nič, ale určite to tých ľudí neuspokojí." Nemyslí si však, že by odborový zväz s dodatkom nesúhlasil, keďže by tak išiel sám proti sebe. K návrhu dodatku sa tiež musí vyjadriť Lekárske odborové združenie.

Zdravotnícki odborári pôvodne požadovali navýšenie o desať percent, vzhľadom na finančnú a hospodársku krízu však chceli dosiahnuť navýšenie platov aspoň o mieru inflácie v roku 2008 (4,6 percenta). Pretože sa s ANS, ktorá združuje 63 neštátnych zariadení, nedohodli, dostali sa rokovania pred rozhodcu. Ten určil, že platy sa majú zvýšiť dvakrát o štyri percentá. ANS na rozdiel od odborov nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. Začiatkom februára po prísľube o navýšení zdrojov od VšZP avizovala, že platy sa od apríla zvýšia. O koľko, malo závisieť od rokovania so súkromnými poisťovňami. Tie reagovali, že na plošné navýšenie objemov a cien pre nemocnice nemajú prostriedky. ANS následne odporučila členským nemocniciam, aby po uplynutí platnosti súčasných zmlúv so súkromnými zdravotnými poisťovňami Union a Dôvera nové zmluvy neuzatvárali. Poisťovňa Union, ktorá mala zmluvy s malými nemocnicami do konca marca, sa napokon na navýšení zmluvných objemov dohodla.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: