Premnožené kliešte ohrozujú zvieratá aj prenosom babeziózy

Už od začiatku apríla na lúkach v okolí Bratislavy, ba aj priamo v parkoch v centre mesta chovatelia psov zaregistrovali zvýšený výskyt kliešťov, ktoré si ich štvornohí priatelia prinášajú v kožuchoch z výletov po prírode. Kliešte sú nebezpečné tým, že prenášajú ochorenia, akými sú kliešťová encefalitída, lymská borelióza a najnovšie aj zriedkavejšiu, no veľmi nebezpečnú babeziózu.

O túto skúsenosť sa s TASR podelil chovateľ z mestskej časti Vajnory, ktorého psa týmto smrteľne nebezpečným ochorením kliešť nakazil. O tomto zriedkavejšom ochorení psov a mačiek poskytol TASR informácie veterinárny lekár Ján Kuštár. "Babezióza je krvné ochorenie, ktoré spôsobujú jednobunkové parazity. Napádajú červené krvinky. Aj keď ľudia ochorejú zriedka, pre zvieratá ochorenie často končí smrteľne. Druh Babesia canis canis podľa doterajších poznatkov prenáša pijak lužný. Diagnóza sa stanoví na základe klinických príznakov a epidemiologickej anamnézy, v neposlednom rade podľa krvného vyšetrenia. Inkubačná doba je 1-3 týždne po pricicaní infikovaného kliešťa. Prvým príznakom akútnej formy je vysoká telesná teplota nad 40 stupňov C, nechutenstvo, odmietanie potravy, nezáujem o okolie. Spočiatku sa objaví bledosť slizníc, ktorú čoskoro vystrieda žltačka. Typickým sprievodným znakom je tmavohnedý moč. Ak sa zviera nelieči, uhynie na celkovú vyčerpanosť a zlyhanie obličiek," povedal Kuštár.

Na liečbu psej babeziózy sú odporúčané lieky, ktorým sa hovorí antiprotozoiká, ale v praxi ich veterinárni lekári pre možnú koincidenciu, teda spoločný výskyt s anaplazmózou a pre zamedzenie možnej ďalšej infekcie kombinujú s antibiotikami. "O babezióze môžeme uvažovať, ak sa pes pohyboval v endemickej oblasti, za ktorú považujeme juhovýchodné a južné regióny Slovenska v miestach rozšírenia pijaka lužného, a to v okolí riek Moravy, Dunaja, Ipľa, na východe pozdĺž Bodrogu, Latorice a Laborca. Prvé prípady u psov začínajú hneď po zídení snehu, kulminujú v apríli a postupne ustupujú asi do polovice júna s letnou prestávkou. Opätovne sa v menšej miere objavia v septembri až novembri. Proti babezióze na rozdiel od boreliózy neexistuje žiadna vakcinácia, treba sa zamerať na prevenciu. Tou sú rôzne olejčeky aplikované v kvapkách najlepšie na chrbát medzi lopatky psa, alebo špeciálne obojky, ktoré kliešte odpudzujú a aj po prisatí usmrcujú. Sú dostupné v ambulanciách veterinárnych lekárov, ale taktiež už aj v mnohých civilných lekárňach" doplnil Kuštár.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: