Kladivo na akné

Kladivo na akné
Zdroj: bigstockphoto.com

Účinnú liečbu častého postihnutia pokožky najmä dospievajúcich ľudí ponúka látka obsiahnutá v kokosovom oleji.

V časopise ACS Nano to oznámila doktorandka bioinžinierstva Dissaya „Nu“ Pornpattananangkulová z Kalifornskej univerzity v San Diegu (USA) s kolegami. Pôsobí v tamojšom laboratóriu Liangfanga Zhanga. Ide o prírodnú látku kyselinu laurovú, ktorá sa okrem kokosového oleja vyskytuje napríklad v ľudskom materinskom mlieku. Dissaya Pornpattananangkulová s kolegami vyvinula dôvtipný systém dopravy tejto látky na správne miesto, priamo do kolónií baktérie Propionibacterium acnes, príčiny akné – pomocou nanobômb. Na povrchu majú nanočastice zlata. Tie zabraňujú, aby sa lipozómové „bomby“ kyseliny laurovej navzájom nezliali a súčasne pomáhajú vyhľadať baktérie podľa vlastností mikroprostredia pokožky, najmä kyslosti. Lipozómy sú drobné bublinky z tukového substrátu, ktorých zloženie pripomína bunkovú membránu. Používajú sa pri aplikácii liekov.

Keď sa nanobomby dostanú do kontaktu s membránami bakteriálnych buniek, kyslé mikroprostredie spôsobí, že nanočastice zlata odpadnú a lipozómy s nákladom kyseliny laurovej splynú s bakteriálnymi membránami. Výsledok: likvidácia baktérií. „Presne kontrolovaná aplikácia liekov na pokožku v nanomeradle by mohla významne zlepšiť liečbu kožných bakteriálnych infekcií. Dúfame, že doprava účinnej látky priamo k predmetnej baktérii zvýši antimikrobiálnu efektívnosť a naopak zníži vedľajšie účinky. Všetky zložky nanobômb sú buď prírodné látky, alebo boli schválené pre použitie v klinickej praxi, čo znamená, že nanobomby pravdepodobne už v blízkej budúcnosti vyskúšame na ľudských pacientoch,“ povedal Liangfang Zhang.

Nové výsledky pramenia z vlani uverejneného objavu Dissaye Pornpattananangkulovej a takisto študenta Darrena Yanga, že nanomeradlové zoskupenia kyseliny laurovej spôsobujú odumieranie baktérií Propionibacterium acnes. Dissaya Pornpattananangkulová pochádza z Thajska. No skutočnosť, že jej výskum zahŕňa látku z plodiny hojne využívanej v thajskej kuchyni, kokosového orecha, je iba náhoda. V USA trápi akné v tom či onom rozsahu až vyše 85 percent dospievajúcich, čo v rámci tejto krajiny znamená približne 40 miliónov ľudí. Ako je však všeobecne známe, ide o celosvetový problém. Terajšie spôsoby liečby majú viaceré neželateľné vedľajšie účinky, vrátane sčervenania a pálivých pocitov. S kyselinou laurovou by sa tomu dalo vyhnúť.

Zdroj: Komuniké University of California – San Diego zo 14.4.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: