Lekári urobili redukciu pečeňového štepu pri transplantácii druhýkrát

Lekári Transplantačného centra banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice transplantovali pacientke novú pečeň s tým, že pred zákrokom vykonali redukciu pečeňového štepu, vďaka ktorej sa transplantovaný orgán zmenšil o dva segmenty. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii vedúci chirurg Transplantačného centra František Hampl. Ide o druhú úspešnú transplantáciu tohto druhu na Slovensku.

"V našom prípade sme 60-kilovej pacientke transplantovali štep od 80-kilového darcu," povedal Hampl. Pečeňový štep od darcu museli zmenšiť o dva segmenty, aby ho mohli tejto útlej pacientke transplantovať. Hampl vysvetlil, že pečeň je najväčší solídny orgán v ľudskom organizme a medzi darcom a príjemcom musí byť istá proporcionalita. V prípade, že nie je, musí sa pečeňový štep zmenšiť, ak je to možné, o nejakú časť.

"Na našom pracovisku tá redukcia bola robená druhýkrát, pokiaľ som informovaný, v Bratislave ešte redukciu nerobili," pokračoval Hampl. Dodal, že redukcia a spliting - rozdelenie pečene na dve časti, z ktorých každá môže byť samostatne transplantovaná, už patria do vyššieho stupňa transplantácií pečene. Pacientka bola podľa Hampla na vykonanie zákroku zaujímavá tým, že bola urgentná. Bola umiestnená na umelej pečeni, bez ktorej by nemohla žiť, na prístroji MARS. Ten umožňuje kriticky chorým pacientom s akútnym zlyhaním pečene získať čas potrebný na regeneráciu pečene a jej funkcií. Alebo ak ide o terminálne štádium ochorenia pečene umožní prežiť aj relatívne dlhý čas, kým sa nenájde vhodný orgán na transplantáciu.

Lekári Transplantačného centra počas veľkonočných sviatkov transplantovali v priebehu 10 dní celkovo štyri pečene. Z toho dve pacientky boli pripojené na spomínaný stabilizačný systém, jednej z nich urobili redukciu pečeňového štepu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: