Alergikom ostáva človek na celý život

Liečba alergie trvá v mnohých prípadoch celý život. "Alergik sa narodí s atopickou predispozíciou a alergikom zostáva na celý život. To znamená, že po vybratí päťročnej alergénovej imunoterapie vakcínami sa mu napríklad podstatne znížia prejavy tej alergie, na ktorú sa liečil, ale môžu sa zase rokmi u neho objaviť alergie na iné veci," uviedla imunoalergologička Eva Pekarová. Preto by sa každý pacient, ktorému už bola raz diagnostikovaná alergia, mal správať ako alergik "na celý život".

Alergická nádcha trápi asi pätinu Slovákov. Podľa údajov z európskeho prieskumu takmer 46 percent alergikov o svojom ochorení nevie, príznaky si liečia sami alebo ich ignorujú. Pritom ide o ochorenie, ktoré obmedzuje človeka v každodenných aktivitách, v zamestnaní či škole. Ide o zápalové ochorenie nosa a priľahlých slizníc, spôsobené alergénmi ako napríklad prach, plesne, roztoče, chemikálie či peľ bylín a drevín. Signálom alergickej nádchy je napríklad výrazné kýchanie ráno po prebudení, viac než 10-krát, po ktorom nasleduje veľká sekrécia hlienu. Nádcha má zväčša prudký nástup v momente, keď sa človek s precitlivenosťou na niektorú látku dostane do kontaktu s dráždivým podnetom.

Imunitná reakcia organizmu je neprimerane silná, človeku opuchnú sliznice, sťaží sa dýchanie, zvýši sa sekrécia slzných žliaz, hlienu a začnú páliť oči. Dostaví sa tiež prudké kýchanie. Alergia je podľa Pekarovej ochorením celého organizmu. "Voľnopredajné lieky veľmi dobre krátkodobo pacientovi uľavia, ale neriešia celý problém," skonštatovala. Zápalové alergické látky podľa jej slov cirkulujú v krvi v celom organizme od hlavy po päty. Zanedbaním liečby alergie sa u pacienta môže vyvinúť astma. Alergia postihuje všetky systémy - kožu, tráviaci trakt, ale aj dýchacie orgány. Práve preto liečba u špecialistu zohráva dôležitú úlohu - alergénová imunoterapia totiž lieči celé ochorenie a nielen príznaky v podobe svrbiacich očí či nosa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: