Nádej pre ľudí s poranenou miechou?

Nádej pre ľudí s poranenou miechou?
Zdroj: bigstockphoto.com

Nové pokusy na morčatách naznačujú, že cukor chitosan, známy doplnok výživy, obnovuje poškodené membrány nervových buniek miechy.

V časopise Journal of Experimental Biology to oznámil trojčlenný tím, ktorý viedol známy odborník na liečbu paralyzujúcich zranení chrbtice Richard Borgens z Purdueovej univerzity vo West Lafayette, štát Indiana. Skúmali zjavne sľubné možnosti využitia inej látky, polyetylénglykolu (PEG), pri zaceľovaní porušených membrán nervových buniek miechy a obnove ich funkcie v rámci šírenia signálov do a z mozgu. Lenže produkty rozpadu PEG môžu byť jedovaté. Preto hľadali v tomto ohľade rovnako účinnú biodegradovateľnú, avšak nejedovatú látku. Potrebné základné vlastnosti majú niektoré cukry. Najprv vyskúšali manózu, no tá nervové bunky neobnovovala.

Úspech priniesli až pokusy s chitosanom, čo je modifikovaná forma chitínu, jedného z najbežnejších cukrov v pancieroch kôrovcov. Ukázalo sa, že jeho aplikácia pomerne rýchlo obnovuje silným stlačením poškodené membrány buniek miechy morčiat. Chitosan navyše bráni neželateľnému úniku veľkých molekúl z buniek miechy. Prekvapivo ešte účinnejšie, než ako sa to deje v bunkách zdravej miechy. Borgensov tím to overil na enzýme laktátová dehydrogenáza. Chitosan neopravil iba poškodené membrány buniek priamo na mieste zámerného stlačenia miechy, ale aj inde, kde došlo k mimovoľnému poškodeniu bunkových membrán pri manipulácii s tkanivom.

V chitosanom liečenej oblasti tiež klesol obsah biologicky škodlivých tzv. reaktívnych kyslíkových radikálov, ktoré vylučujú poškodené bunkové organely mitochondrie. Z toho vyplýva, že chitosan obnovil aj poškodené membrány mitochondrií, nielen membrány samotných nervových buniek. Ďalšie pokusy v prvom kroku ukázali, že stlačením poškodená miecha morčaťa nedokázala prenášať elektrické signály zo zadnej nohy do mozgu. V druhom kroku, po nasadení chitosanu, sa však prenos signálov cez poškodené miesto obnovil už za 30 minút. Chitosan teda dokáže lokalizovať poškodené tkanivo miechy a rýchlo ho opraviť. Podľa Richarda Borgensa možno nanočastice tejto látky použiť aj pri cielenom prenose iných liekov, obnovujúcich a chrániacich nervové bunky miechy, priamo na poranené miesto.

Zdroj: Komuniké The Company of Biologists zo 16. 4. 2010.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: