AHA - ovocné kyseliny pre krajšiu pleť využívala už Kleopatra

V jarnom období je pre pleť vhodné ošetrenie AHA kyselinami, ktoré účinne pôsobí na odstránenie jej odumretých buniek a zabraňuje nežiaducej pigmentácii po slnečnom žiarení. AHA kyseliny sú prírodné kyseliny na báze s hydroxylovou skupinou na druhom alfa uhlíku, podľa čoho dostali aj svoje pomenovanie. V kozmetike sa uplatnilo najmä päť z nich. Kyselina citrónová, jablčná a vínna sa vyskytujú najmä v kyslejšom ovocí – citrusových plodoch, ríbezliach, čučoriedkach, hrozne, nezrelých jablkách a hruškách a v usadeninách červeného vína. Kyselina mliečna sa nachádza v kyslej kapuste, v jogurte a v kyslom mlieku a kyselinu glykolovú obsahujú zelený čaj, nezrelé hrozno, cukrová repa a cukrová trstina. V súčasnosti sa ale mnohé kyseliny vyrábajú aj synteticky.

"Objavenie účinkov ovocných kyselín pre regeneračné pleťové prípravky sa považuje za kozmetickú revolúciu 90. rokov minulého storočia," uviedla pre TASR kozmetička a majsterka odborného výcviku pre študijný odbor kozmetik/kozmetička Eva Boskovičová. V skutočnosti však ide podľa jej slov len o ich znovuobjavenie, pretože účinky mnohých ovocných kyselín využívala už Kleopatra alebo Maria Antoinetta. Ošetrenie alfa-hydroxy kyselinami patrí medzi kozmetické úkony najnáročnejšie na odbornosť kozmetičky a je prospešné pre všetky typy pleti a vekové kategórie dospelých. "Ošetrenie ovocnými AHA kyselinami pôsobí na odbúranie zhrubnutého keratínu, ktorý tvoria odumreté bunky, nachádzajúce sa na povrchu každej pokožky, rovnako mladej ako zrelej. Tvoria zlisovanú vrstvu pokožky, ktorá zabraňuje tomu, aby sa do pokožky dostávali biologicky aktívne látky. Keď je však štruktúra odumretých buniek hrubšia a na pokožke a na tele nerovnomerne usporiadaná, vzniká pri opaľovaní nežiaduca pigmentácia, ktorá môže spôsobovať až trvalé následky," upozornila Boskovičová.

Týždeň pred vystavením pokožky slnku ošetrením ovocnými AHA kyselinami docielime na rozdiel od mechanického pílingu rovnomerné zbavenie sa odumretých buniek. "Toto ošetrenie sa odporúča na všetky typy pleti - na extrémne mastnú pleť, veľmi mastnú aj suchú pokožku. Dĺžka doby pôsobenia kyselín závisí od jej premastenia a rovnako účinne pôsobí na pubertálnu, ako aj na zrelú pleť," vysvetlila Boskovičová. Medzi pozitívne účinky AHA kyselín okrem odlupovania odumretých buniek pokožky patrí aj podpora bunkovej obnovy, uvoľnenie vývodov mazových žliaz, bielenie nežiaducich škvŕn, prekrvenie suchej a unavenej pokožky, zabránenie tvorby bakteriálnej flóry pod hrubou rohovou vrstvou pokožky a spomaľovanie prejavov starnutia kože. "Pleť je po ošetrení svieža, tonizovaná, voľne dýcha a je lepšie hydratovaná. Veľmi dobrý efekt po ošetrení pozorujeme najmä pri mastnej pokožke," uviedla kozmetička.

Medzi rizikové faktory účinkov AHA kyselín sa zaraďuje možnosť vyvolania neúmerného svrbenia, sčervenania a pálenia pokožky, preto môže kozmetické prípravky s obsahom 20 až 25 percent AHA kyselín aplikovať len špeciálne zaškolená kozmetička, ktorá pristupuje ku každému prípadu v závislosti od výsledkov posúdenia pleti individuálne. Dermatológovia využívajú AHA kyseliny na chemický píling až v koncentrácii 30 až 70 percent. Odborníčka však na domáce ošetrenie pleti odporúča využívať kozmetické prípravky, ktoré obsahujú malé percento obsahu ovocných kyselín. "Ak si však žena nechá urobiť ošetrenie ovocnými kyselinami v kozmetickom salóne, na domáce použitie radšej odporúčame krémy s biologicky aktívnymi látkami, ktoré po ošetrení účinnejšie prenikajú do hlbších vrstiev pokožky. Ošetrením ovocnými kyselinami totiž dosahujeme uvoľnenie ciest na prenikanie účinných látok z pleťových prípravkov do hlbších vrstiev pokožky," zdôraznila Boskovičová. Ošetrenie ovocnými kyselinami sa robí ako samostatná kozmetická procedúra. Nie je pri nej vhodné robiť hĺbkové čistenie pleti. "Ideálne je toto ošetrenie robiť od jesene do jari, častosť závisí od typu a problémov pokožky. Pri ošetrení v lete sa treba bezprostredne po ňom vyhnúť pobytu na slnku," dodala Boskovičová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: