Primátorka Zlatých Moraviec chce vetovať súťaž na investora pre nemocnicu

Mesto Zlaté Moravce hľadá spôsob, ako zachrániť svoju nemocnicu, ktorej pre obrovské dlhy iba pred nedávnom hrozilo, že sa na ňu vrhnú exekútori. Poslanci napokon na poslednú chvíľu schválili pre nemocnicu pôžičku vo výške 1,33 milióna eur, ktorá však problémy iba oddiali. Aby sa podobná situácia nezopakovala, musela by radnica podľa súčasnej riaditeľky nemocnice Niny Horniakovej zvýšiť svoje mesačné príspevky na chod nemocnice o 6600 až 8300 eur.

Zlatomoravská primátorka Serafína Ostrihoňová sa už viackrát obrátila na starostov obcí Požitavského regiónu, aby na chod nemocnice prispievali. Naposledy tak urobila listom pred dvoma týždňami. Starostovia sa však odvolávajú na to, že nemôžu z obecných rozpočtov prispievať do nemocnice, ktorá nie je ich majetkom. „Ja ale zdôrazňujem, to nie je prispievanie do niekoho majetku. To je prispievanie na zabezpečenie sociálnej a zdravotnej starostlivosti pre občanov 32 obcí Požitavského regiónu. Nežiadame prispievanie do rekonštrukcie majetku mestskej nemocnice. My žiadame, tak ako to robí mesto Zlaté Moravce z podielových daní, pomôcť financovať to, čo nezazmluvnia alebo nepreplatia zdravotné poisťovne, zdravotné výkony, ktoré sú poskytnuté pre pacientov, občanov okolitých obcí,“ zdôrazňuje Ostrihoňová.

Podľa primátorky Zlatých Moraviec by sa mali okolité obce podieľať na dofinancovaní zdravotnej starostlivosti až dvomi tretinami. „Pretože mesto Zlaté Moravce má necelých 14.000 obyvateľov a z okolitých obcí tam prislúcha 30.000 občanov. To znamená, že dvomi tretinami na dofinancovávaní zdravotnej starostlivosti by sa mali podieľať obce,“ tvrdí Ostrihoňová. Nádejou pre Mestskú nemocnicu Prof. MUDr. Rudolfa Korca by mohol byť vstup strategického investora. Mesto sa ho už viackrát neúspešne pokúšalo získať. Teraz vypísalo ďalšie výberové konanie. Podľa uznesenia mestského zastupiteľstva môžu záujemcovia do 28. mája predložiť projekt, v ktorom predstavia plány ako nemocnicu ozdraviť, zbaviť dlhov, zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zabezpečiť jej dlhodobé fungovanie.

Zlatomoravská primátorka však už teraz avizuje, že uznesenie zastupiteľstva bude vetovať. S podmienkami súťaže, ktoré schválili poslanci, nesúhlasí. Nepáči sa jej, že z nich vypadol bod, podľa ktorého musí prípadný strategický investor úspešne prevádzkovať aj inú nemocnicu na Slovensku alebo v zahraničí. „Nemôžem si predsa tento bod nechať vylúčiť, tak ako to niektorí poslanci žiadali a žiaľ schválili, že môže sa hocikto uchádzať o tú nemocnicu. A ten nemôže byť predsa zárukou, tak ako sa posmešne vyjadrovali, že to môže byť aj vodník-podvodník. Nuž tak vodníkom a podvodníkom nechcem zveriť zlatomoravskú nemocnicu,“ skonštatovala Ostrihoňová, ktorá chce, aby mesto vypísalo novú súťaž.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: