Alergikov ohrozuje teraz najmä peľ brezy

Daždivé počasie v uplynulom týždni spôsobilo na jeho začiatku výrazný pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Po vyčasení však v jeho závere, podobne ako začiatkom tohto týždňa, namerali zdravotníci znovu enormne vysoké denné koncentrácie peľu, najmä brezy. V oblasti stredného a severného Slovenska peľová sezóna brezy vrcholí, preto tam monitorovacie stanice Peľovej informačnej služby (PIS) pri jednotlivých regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) namerali najvyššie koncentrácie tohto peľu.

"Napríklad v Banskej Bystrici sa v piatok až v nedeľu (16.-18.4.) denný priemer pohyboval okolo 1700 peľových zŕn brezy na meter kubický vzduchu. V ostatných oblastiach SR sme v týchto dňoch namerali tiež veľmi vysoké koncentrácie peľu brezy, ktorý môže byť hlavným alergénom až pre 30 percent pacientov. Dlho sa vznáša v ovzduší a dominantným druhom u nás je breza previsnutá, známa aj ako breza bradavičnatá", konštatovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku. Celý tento týždeň, ako aj cez víkend bude peľ brezy dosahovať najvyššie koncentrácie na strednom a severnom Slovensku. V Bratislave, Nitre, Trnave a v Košiciach sa denné koncentrácie peľu brezy výraznejšie znížia. Túto tendenciu na celom Slovensku bude mať aj peľ topoľov, vŕb a brestu. V ovzduší sa bude vyskytovať ešte peľ jaseňa, javora, hraba, duba. Postupne bude pribúdať peľ ďalších druhov drevín. Koncentrácie spór húb sa budú zvyšovať zároveň s teplotou vzduchu a vzdušnej vlhkosti.

Ako zdôraznila Lafférsová, pre informáciu lekárov i ostatnej verejnosti v žilinskom regióne odporúčajú zdravotníci v tomto období sledovať peľové spravodajstvo monitorovacej stanice RÚVZ Banská Bystrica, ktoré sa najviac približuje aktuálnej situácii na severe Slovenska. Monitorovacia stanica RÚVZ Žilina totiž pre technickú poruchu peľového lapača musela od 12. týždňa dočasne prerušiť merania. Podrobné údaje môžu alergici nájsť na stránkach príslušných RÚVZ a na novom portáli www.alergia.sk.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: