Nové ubytovacie zariadenie v Bratislave pomôže stabilizovať personál nemocnice

Nové ubytovacie zariadenie v Bratislave pomôže stabilizovať personál nemocnice
Zdroj: bigstockphoto.com

Stabilizáciu zdravotníckeho personálu si Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave sľubuje aj od nového ubytovania priamo v areáli nemocnice. Internát s 50 ubytovacími bunkami pre lekárov, zdravotné sestry a ostatných zamestnancov, bude v prípade voľných kapacít slúžiť aj pre rodičov detí hospitalizovaných v nemocnici.

"V Bratislave sa nedá personál stabilizovať iba financiami, ale je dôležité ponúknuť aj iný moment, a tým je najmä pre stredný zdravotný personál ubytovanie," skonštatoval po dnešnom slávnostnom otvorení internátu minister zdravotníctva Richard Raši. Kvôli mnohým pracovným príležitostiam nielen v hlavnom meste, ale aj v susedných štátoch malo podľa riaditeľa nemocnice Daniela Žitňana hlavné mesto v zamestnanosti sestier vždy špecifické postavenie. Nedostatok sestier pociťovala nemocnica aj pred niekoľkými rokmi. "V súčasnosti je situácia stabilnejšia, k úplnej stabilizácii nám chýba ešte 15 sestier, čo dúfam, že dosiahneme po otvorení tohto internátu," uviedol Žitňan.

S výstavbou ubytovacieho zariadenia DFNsP začala na začiatku roka 2009 s plánovanou dostavbou v apríli 2010. Realizáciou sa získalo 100 lôžok v 50 dvojposteľových izbách a 35 parkovacích miest na prvom nadzemnom podlaží. Približne 1,4 milióna eur, teda necelú polovicu finančných prostriedkov na výstavbu, poskytlo ministerstvo zdravotníctva z kapitálových výdavkov štátu. Zvyšok zabezpečila nemocnica najmä z predaja nadbytočného majetku. Ako uviedol riaditeľ nemocnice, doterajšie ubytovanie mali sestry v starej budove na Cintorínskej ulici približne z roku 1910. "Rekonštrukcia starého internátu na Cintorínskej ulici by bola drahšia, než bola výstavba tohto nového. Druhá vec je, že sestry a personál sa priamo "suchou nohou" dostanú do nemocnice," uviedol Raši. Podľa Žitňana má o nové ubytovanie záujem v súčasnosti 60 až 80 zdravotných sestier.

Budova novostavby sa nachádza v areáli DFNsP a je napojená na objektovú štruktúru nemocnice. Riešená je ako trojpodlažná s rovnou strechou nad tretím nadzemným podlažím. Objekt je funkčne rozdelený na priestor pre parkovanie automobilov a priestory pre ubytovanie. Na prízemí sa tak vytvorilo 35 parkovacích miest. Druhé nadzemné podlažie tvoria dve centrálne schodiská. Na spoločnej chodbe sa nachádza 25 dvojposteľových izieb, skladové priestory, kuchynka, práčovňa, sušiareň a spoločenská miestnosť. Ubytovacie bunky pozostávajú z predsiene, kúpeľne, toalety a sú kompletne moderne a účelne zariadené. Tretie nadzemné podlažie dispozične, účelovo aj funkčne kopíruje druhé nadzemné podlažie. Do objektu je zabezpečený bezbariérový prístup a jedna ubytovacia jednotka je vyhradená pre imobilné osoby.

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave je najväčšou špecializovanou nemocnicou pre deti v Slovenskej republike. V roku 2009 DFNsP s kapacitou 397 lôžok vykázala takmer 17.000 hospitalizácií a 500.000 ambulantných vyšetrení. Ročne vykoná viac ako 10.000 operácií a 1700 endoskopických vyšetrení. Pracuje tu 284 lekárov, 409 sestier a 477 ostatných pracovníkov.

Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Daniel Žitňan (vpravo) a minister zdravotníctva Richard Raši strihajú pásku na slávnostnom otvorení novostavby ubytovacieho zariadenia DFNsP Bratislava 26. apríla 2010 v Bratislave.
Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Daniel Žitňan (vpravo) a minister zdravotníctva Richard Raši strihajú pásku na slávnostnom otvorení novostavby ubytovacieho zariadenia DFNsP Bratislava 26. apríla 2010 v Bratislave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: