Hamletovská otázka rakovinových buniek

Hamletovská otázka rakovinových buniek
Zdroj: bigstockphoto.com

Látka z materského mlieka pomenovaná po dánskom princovi z azda najznámejšej tragédie Williama Shakespeara zabíja bunky mnohých rakovín. V časopise Public Library of Science ONE to oznámil Roger Karlsson z Göteborgskej univerzity (Švédsko) s ôsmimi kolegami z vlastnej krajiny, Nórska a Singapuru. Prvou autorkou bola Ann-Kristin Mossbergová z takisto švédskej Lundskej univerzity. Byť či nebyť? Azda najznámejší shakespearovský citát sa teraz javí ako zvlášť vhodný pre zhubne bujnejúce bunky. Látka HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumour cells čiže ľudský alfa-laktalbumín s nadobudnutou smrtonosnosťou pre bunky tumorov) totiž podľa doterajších výsledkov efektívne zabíja rakovinové bunky.

HAMLET bola objavená už pred niekoľkými rokmi. Viac-menej náhodou pri výskume protibakteriálnych vlastností materského mlieka. Až nedávno sa však podarilo overiť jej účinky v prípade ľudských pacientov. Ukázalo sa, že chorí na rakovinu močového mechúra po nasadení HAMLET-u vylučovali v moči mŕtve rakovinové bunky. Vedci dúfajú, že na tomto základe sa podarí vyvinúť účinný liek. Laboratórne experimenty preukázali, že HAMLET likviduje bunky 40 typov rakoviny, a to výlučne rakovinové bunky, zdravé nijako nepoznamenáva. Členovia tímu v najbližšom čase plánujú skúmať účinky tejto látky na rakovinu kože, tumory slizníc a mozgové tumory. HAMLET je vlastne komplex bielkoviny a mastnej kyseliny, alfa-laktalbumínu a kyseliny olejovej. Obe sa prirodzene vyskytujú v materskom mlieku. Dosiaľ však nie je dokázané, že tento komplex v ňom spontánne vzniká. Podľa jedného názoru sa HAMLET môže utvárať v kyslom prostredí žalúdkov bábätiek.

HAMLET zrejme zabíja rakovinové bunky aktiváciou hneď niekoľkých ich biochemických signálnych dráh a pôsobením na bunkové organely, ako sú proteozómy a mitochondrie.

Zdroj: Komuniké University of Gothenburg z 19.4.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: