Predčasná úmrtnosť dospelých je najnižšia na Islande a Cypre

Muži na Islande a ženy na Cypre majú najnižšiu úmrtnosť z celého sveta. Uvádza to najnovší výskum, o ktorom dnes informoval lekársky časopis Lancet.

Počas výskumu v rokoch 1970-2010 vedci zistili, že sa zväčšuje rozdiel medzi krajinami s najvyššou a najnižšou predčasnou úmrtnosťou dospelých vo veku 15 až 60 rokov. Závery sú v protiklade s tendenciami v úmrtnosti detí a tehotných žien, kde percentá väčšinou po celom svete klesajú. Predstavitelia zdravotníctva si dlho mysleli, že ak sa zníži úmrtnosť detí a zdravotnícke systémy sa zdokonalia, klesne aj úmrtnosť dospelých. K tomuto záveru však vedci nedospeli. "Nová analýza spochybňuje bežné teórie," napísali v sprievodnom komentári Ai Kojonagi a Kendži Šibuja z katedry politiky pre celosvetové zdravie na Tokijskej univerzite, ktorí sa na výskume nezúčastňovali. Dodali ešte, že nie je jasné, prečo existujú medzi krajinami také obrovské rozdiely v úmrtnosti dospelých.

Vedci v Austrálii a USA vypočítali úmrtnosť v 187 krajinách za použitia záznamov z vládnych registračných úradov, matrík, zo sčítania ľudu, prieskumov v domácnostiach a z ďalších prameňov. Štúdiu financovala Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov. Iba zopár krajín znížilo úmrtnosť o viac ako dve percentá ročne za posledných 40 rokov: Austrália, Taliansko, Južná Kórea, Čile, Tunisko a Alžírsko. USA za nimi výrazne zaostávajú, v rebríčku žien klesli na 49. miesto a v rebríčku mužov na 45. priečku. Vďaka tomu sa umiestnili za celou západnou Európou, ako aj za krajinami vrátane Peru, Čile a Líbye. "USA idú rozhodne zlou cestou," uviedol Chris Murray, riaditeľ lekárskeho inštitútu na Washingtonskej univerzite a jeden z autorov štúdie. "USA míňajú na zdravie najviac zo všetkých krajín, ale očividne míňajú na nesprávne veci," dodal.

Murray uviedol, že si nie sú istí, prečo niektoré krajiny - ako Austrália a Južná Kórea - boli obzvlášť úspešné v znižovaní úmrtnosti. Domnievajú sa však, že to možno pripísať lepšej politike v takých oblastiach ako je regulácia tabakových výrobkov a nehody na cestách. Úmrtnosť bola najvyššia u mužov vo Svazijsku a u žien v Zambii. Vedci takisto zistili, že úmrtnosť prudko stúpla aj vo východnej Európe - možno preto, že zdravotnícke systémy sa po páde Sovietskeho zväzu rozsypali, a aj pre veľmi rozšírené fajčenie. V subsaharskej Afrike počet úmrtí klesol, pravdepodobne vďaka lepšej prístupnosti liekov proti AIDS, ktoré zachraňujú životy. Spoluautor analýzy Murray vyhlásil, že OSN do veľkej miery zanedbáva problém úmrtnosti dospelých, okrem programov zameraných na AIDS a tuberkulózu. "Musíme pripustiť, ako sa veci v niektorých častiach sveta zhoršujú," zdôraznil.

Informácie možno nájsť na webovej stránke www.lancet.com.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: