Svoju astmu môžeš mať pod kontrolou - motto Svetového dňa astmy

Svoju astmu môžeš mať pod kontrolou - to je motto Svetového dňa astmy, pripadajúceho v tomto roku na 4. mája. Sponzoruje ho Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Rôznymi podujatiami sa pripomína vo vyše 80 štátoch sveta a každý rok pripadá na prvý utorok v máji, informovala na internetovej stránke Globálna iniciatíva pre astmu (The Global Initiative for Asthma, GINA).

Na svete trpí na rôzne formy astmy približne 300 miliónov ľudí, ročne jej podľahnú tisíce a tisíce najmä neliečených pacientov. Na Slovensku má astmu približne 170.000 dospelých a 50.000 detí. Tohtoročné motto Svetového dňa astmy sa opakuje od roku 2007, zdôrazňuje sa tým možnosť kontroly nad touto chorobou. Cieľom GINA je zaoberať sa v rámci svojho programu astmou, jej liečbou, sledovaním jej výskytu, pozorovaním stavu chorobnosti a prípadov úmrtí astmatikov. GINA vyvíja úsilie na zlepšenie života ľudí trpiacich astmou na celom svete. Priedušková (bronchiálna) astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. V súčasnosti je týmto ochorením postihnutých približne desať percent ľudí, popri dospelých aj detí. Astmatický záchvat spôsobuje opuch sliznice, zúženie priedušiek a zvýšenú tvorbu hlienu. Najčastejšími príznakmi astmy sú dýchavica (pocit ťažkého dýchania), záchvat kašľa a piskot pri dýchaní.

S astmou žije človek celý život. Ak astmatik pri liečbe dobre spolupracuje s lekárom, najmä ak dodržiava všetky stanovené zásady, správne užíva lieky a kontroluje chorobu, môže žiť aktívnym a plnohodnotným životom. Mnohí astmatici dosahujú pozoruhodné výsledky aj v športe, najmä v plávaní, veslovaní či bežeckom lyžovaní. Napríklad americký plavec Mark Spitz vyhral sedemkrát olympijskú medailu. Medailové umiestnenia získali aj ďalšie asi dve desiatky športovcov. Prvý Svetový deň astmy sa konal v roku 1998 na mítingu v Barcelone a za spoluúčasti vyše 35 štátov sveta. Podujatie sa stalo každoročným, využíva sa na organizovanie rôznych akcií pre astmatikov, ale aj na osvetu pre zdravú populáciu.

V marci 2003 vznikla pacientska nezisková organizácia, občianske združenie (OZ) Združenie astmatikov SR (ZASR). Zakladatelia považovali za potrebné šíriť prevenciu, osvetu, zabezpečovať dostupnosť kvalitnej liečby a zlepšovať zdravotné a sociálne postavenie dospelých i detí postihnutých astmou. Zámerom ZASR je reprezentovať spoločné záujmy ľudí trpiacich astmou voči autoritám v oblasti zdravotníctva a chrániť ich práva. Hnutie GINA vzniklo v roku 1995 s tým, aby sa stanovili najvhodnejšie smernice a postupy pri diagnostikovaní a liečbe astmy. Materiály sa potom rozpracovávajú do takej prijateľnej formy, aby sa každý pacient a jeho okolie mohli stať partnermi i spolupracovníkmi pri kontrole a liečbe choroby. Prvé iniciatívy GINA spadajú do roku 1993, keď sa na spolupráci dohodli National Heart, Lung and Blood Institute, National Institute of Health a WHO. Na uľahčenie medzinárodnej komunikácie GINA zriadila v roku 1995 aj svoju webstránku. Globálna iniciatíva proti astme kladie dôraz na regionálne podujatia. K celosvetovému hnutiu sa v roku 1996 pripojila Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť, ako aj Slovenská spoločnosť pre klinickú imunológiu a alergológiu. Rozpracovali smernice na slovenské podmienky.

www.ginasthma.com
www.who.org
www.zasr.sk

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: