Pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža odovzdá SČK viacero ocenení

Slovenský Červený kríž spolu s ďalšími 186 národnými spoločnosťami Červeného kríža a Červeného polmesiaca vo svete si každoročne začiatkom mája pripomína Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Tohtoročné oslavy tohto svetového dňa na Slovensku sa budú konať 5. mája o 10.00 h v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

Záštitu nad oslavami prevzal predseda vlády SR Robert Fico, prítomní budú aj predstavitelia Národnej rady SR, členovia vlády a zástupcovia diplomatického zboru. Pri tejto príležitosti si Slovenský Červený kríž uctí 33 vyznamenaných, ktorí patria medzi dobrovoľníkov SČK, profesionálnych zamestnancov, podporovateľov a partnerov, ako aj tých, ktorí neváhali a zachránili život druhému. Počas osláv SČK udelí medaily za záchranu života v rámci 6. ročníka Činu humanity 2009 Lukášovi Kučovi a Ondrejovi Vaščákovi, ktorí pracujú ako príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Prešove. Ako profesionálni hasiči sa podieľali na zásahu, počas ktorého zachránili životy dvoch detí v horiacom rodinnom dome v Ružbachoch.

Po prvý raz sa Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca slávil na celom svete 8. mája 1948 – na výročie narodenia Henryho Dunanta, zakladateľa Červeného kríža a prvého nositeľa Nobelovej ceny za mier. Henry Dunant sa narodil 8. mája 1828 v Ženeve do bohatej švajčiarskej rodiny. Pri jednej zo svojich obchodných ciest bol očitým svedkom krvavého kúpeľa na bojisku pri talianskom mestečku Solferíno, kde 24. júna 1859 zostalo bez akejkoľvek pomoci ležať celú noc 40.000 ranených a mŕtvych. Táto tragická udalosť zmenila jeho život. Z generálneho riaditeľa sa v priebehu jednej noci zmenil na dobrovoľného záchranára. Inicioval zriadenie ošetrovní, zbieral peniaze pre ranených. Zároveň navrhol založenie dobrovoľníckej organizácie na pomoc raneným, ktorá by bola neutrálna a jej členovia by boli počas poskytovania pomoci raneným vojakom spoločne chránení špeciálnym znakom neutrality. Tým položil základy Červeného kríža.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: