DFNsP má zmodernizované rádiologické oddelenie, stala sa bezfilmovou

Bezfilmová nemocnica, takýto prívlastok najnovšie dostala Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave. Otvorila totiž zmodernizované pracovisko Rádiologického oddelenia, ktoré disponuje digitalizovaným röntgenom a multidetektorovým CT prístrojom.

Podľa riaditeľa nemocnice Daniela Žitňana sa tak pracovisko zaradilo medzi špičkové pediatrické diagnostické centrá na Slovensku a v Európe, ktoré používajú moderné medicínske diagnostické metódy. V blízkej budúcnosti podľa jeho slov nemocnica začne využívať aj magnetickú rezonanciu s vizuálnym systémom určenú špeciálne pre deti. "DFNsP zavádza nový štandard v rádiológii, ktorý bude poskytovať najnovšie riešenia," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Daniel Kľačko. Ocenil, že pracovisko sa zaobíde bez použitia spotrebného materiálu. Kým v minulosti bola práca s filmami, ich vyvolávanie a archivácia časovo náročná, vďaka novým technológiám sa tento proces zrýchli. "Z pohľadu pacienta je veľmi dôležité, že sa výrazne skráti čas vyšetrenia a tým sa zníži aj radiačná záťaž, čo je veľmi dôležité zvlášť pri malých deťoch," dodal Kľačko.

Podľa primára rádiologického oddelenia Dušana Haviara digitálny röntgen prináša pre pacienta dve zásadné výhody. Približne o 30 percent sa zníži dávka ionizačného žiarenia v porovnaní s prístrojmi s filmovou technológiou. Skráti sa tiež čas vyšetrenia. Kazety s filmami sa už nemusia vyvolávať v tmavej komore a následne odosielať na popis k rádiológovi. Pacient za ten čas čakal v čakárni a až po skončení tohto procesu mohol ísť so snímkou k svojmu ošetrujúcemu lekárovi, čo niekedy trvalo aj dvadsať minút. V postprocesingu je možná ďalšia úprava snímok, s obrazom je možné naďalej pracovať, dajú sa zvýrazniť okraje, z pozitívnej snímky urobiť negatívnu, presne zmerať vzdialenosti, zväčšiť, priblížiť, zaostriť obraz, čo skvalitní diagnostiku.

Nová technológia CT prístrojov zase dokáže skrátiť čas vyšetrenia z minút na sekundy, znižuje radiačnú záťaž a množstvo podanej kontrastnej látky. Nový CT prístroj môže snímať pri jednej rotácii až 40 dátových stôp. Nový rad skenerov počítačovej tomografie vyniká vysokou rozlišovacou schopnosťou, vysokou rýchlosťou zobrazovania a prináša tak mnoho nových vymožeností. Softvérové vybavenie CT prístroja umožňuje rýchlejšie spracovanie obrazu, zvýšenie rozlišovacej schopnosti a vytvorenie 3 D diagnostické zobrazenie. Modernizácia oddelenia si vyžiadala približne 2,8 milióna eur. Viac ako 60 percent prostriedkov poskytlo ministerstvo zdravotníctva, zvyšok, necelých 40 percent, hradila nemocnica.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: