Nedostatok spánku sa spája so skorším úmrtím, tvrdia vedci

Spánok v dĺžke menej než šesť hodín denne môže viesť k skoršiemu úmrtiu. Vo svojej štúdii na to upozorňujú britskí a talianski vedci.

U ľudí, ktorí spia málo, sa o 12 percent zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia počas 25-ročného obdobia oproti tým, ktorí spia "ideálny" čas šesť až osem hodín. Informovala o tom dnes spravodajská stránka BBC. Štúdia tiež zistila spojitosť medzi skoršou smrťou a nadmerným spánkom presahujúcim deväť hodín. Takto dlhý spánok však môže byť znakom už prebiehajúcej choroby. Zistenia vychádzajú z predchádzajúcich 16 výskumov v USA, Británii a ďalších európskych či východoázijských krajinách. Štúdia zahrňujúca celkovo 1,5 milióna ľudí sa zamerala na vzťah medzi spánkom a úmrtnosťou.

Predčasná smrť zo všetkých možných príčin bola viac spojená buď s príliš krátkym alebo príliš dlhým spánkom, oproti "ideálnemu" šesť až osemhodinovému spánku denne. Avšak kým nedostatok spánku môže byť priamou príčinou choroby vedúcej napokon k predčasnej smrti, príliš mnoho spánku môže byť len znakom už prebiehajúcej choroby. Profesor Francesco Cappuccio, vedúci programu týkajúceho sa spánku a zdravia na britskej univerzite vo Warwicku uviedol: "Moderná spoločnosť zaznamenáva postupnú redukciu v priemernej dĺžke spánku ľudí. Tento model je bežnejší u pracovníkov na plný úväzok, z čoho vyplýva, že by to mohlo byť vzhľadom na spoločenský tlak na predlžovanie pracovného času a viac práce na zmeny." "Na druhej strane," uviedol Cappuccio, "zhoršenie nášho zdravotného stavu je často sprevádzané predĺžením dĺžky spánku."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: