Alzheimer sa u slovenských pacientov diagnostikuje väčšinou neskoro

Podľa odhadov trpí v súčasnosti Alzheimerovou chorobou približne 40.000 až 60.000 Slovákov. Ide o progresívne degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje postupnou stratou pamäti a rozumu v takej miere, že to ovplyvňuje každodenný život jedinca. Prvými príznakmi nastupujúcej choroby sú najmä strata pamäte, ťažkosti s bežnými prácami a rečou, dezorientácia v čase a priestore, zhoršujúci sa úsudok či abstraktné myslenie. Často sa však stáva, že pacient alebo jeho okolie vyhľadajú odbornú pomoc psychiatrov až v priebehu vyššieho štádia ochorenia, upozornila gerontopsychiatrička Jaroslava Struňáková.

Alzheimerova choroba je nevyliečiteľná, znamená to, že zatiaľ je možné iba zmierňovať jej priebeh a spomaľovať progresiu ochorenia. Pacient potrebuje byť v živom a komunikatívnom prostredí, čo mu umožní precvičovanie, ktoré ho udrží na rovnakej úrovni. Jediným účinným preventívnym prostriedkom proti starnutiu mozgu je pamäťový tréning, ktorý udržiava mozog aktívny a pomáha uvoľňovať určité chemické látky, ktoré ho chránia pred poškodením. Precvičovanie mozgu odporúčajú odborníci v každej životnej etape. Takisto u ľudí, ktorí už poruchy pamäti alebo demenciu majú, pretože im pomáha udržať aspoň zachované mentálne schopnosti. "Boli sme zaskočení, keď sme zistili, čo sa deje s našou mamou," konštatoval syn jednej pacientky Stanislav Čierny. Poznamenal, že akčný a životaschopný človek sa začal meniť na postihnutého so zvláštnymi prejavmi. "Nemali sme žiadne skúsenosti a vedomosti," doplnila jeho manželka Katarína, ktorá objasnila, že jej svokra trpela napríklad bludmi, halucináciami a tiež mala pocit, že ju okrádajú.

Absolútna väčšina pacientov, ktorí majú stredné alebo ťažké postihnutie chorobou, si podľa odborníkov vyžaduje 24-hodinovú hospitalizáciu a trvalú starostlivosť. V mnohých prípadoch pacienti zostávajú v domácom prostredí, kde sa o nich starajú príbuzní. V súčasnosti sú pre takýchto v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) k dispozícií aj štyri centrá starostlivosti. Piate dnes slávnostne otvoria v obci Jablonové pri Malackách. Súčasťou súkromného zariadenia pre seniorov Seniorville Jablonové II bude totiž aj špeciálne Alzheimer oddelenie. Demencia Alzheimerovho typu patrí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie medzi 10 najhlavnejších smrteľných ochorení. Štúdie ukázali, že na svete pribudne každých sedem sekúnd nový pacient s demenciou, z toho až 75 percent má ACH. Hrozba ochorenia rastie aj s neustálym zvyšovaním veku obyvateľstva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: