Zdravotníci sa snažia znížiť spotrebu antibiotík

Prehľad odolnosti najčastejších bakteriálnych patogénov - choroboplodných činiteľov voči účinku antibiotík zabezpečuje pre ambulancie prvého kontaktu v Banskej Bystrici oddelenie klinickej mikrobiológie tamojšej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta. Táto spolupráca sa ukazuje ako vhodný prostriedok na reguláciu a celkové znižovanie spotreby antibiotík.

V súčasnosti odborníci veľa diskutujú o nadmernom používaní antibiotík. Podľa prieskumu Európskej únie zameraného na používanie týchto liekov v únii sa Slovensko umiestnilo na šiestej priečke. Aj napriek informáciám z médií, od lekárov a lekárnikov je spotreba antibiotík u nás stále vysoká, informovala Jana Krupová z referátu pre internú a externú komunikáciu FNsP F. D. Roosevelta. Najčastejšími infekciami v ambulanciách prvého kontaktu sú zápaly horných dýchacích ciest a zápaly močového traktu. Baktérie sa účinkom antibiotík bránia a často sú schopné odolávať ich pôsobeniu. Tento proces je stále vo vývoji, a preto sa citlivosť baktérií môže z roka na rok výrazne zmeniť. Pri začatí antibiotickej terapie lekár na základe aktuálnych informácií zo spomínanej nemocnice získava možnosť voľby najúčinnejšieho a najvhodnejšieho antibiotika na daný infekt - drobné zápalové ložisko, z ktorého sa nákaza šíri do celého tela, dodala Krupová.

Cielenou kultiváciou biologického materiálu pacienta získava lekár informáciu o konkrétnom bakteriálnom pôvodcovi ochorenia a jeho citlivosti na účinky antibiotík. V prípade, že je nutné začať antibiotickú terapiu skôr, ako je k dispozícii výsledok mikrobiologického vyšetrenia, môže ošetrujúci lekár na základe aktuálnych informácií zvoliť na daný infekt najúčinnejšie a najvhodnejšie antibiotikum.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: