Koalícia sa zhoduje, zdravotníci zarábajú málo a treba im pridať

Všetky súčasné koaličné strany sa zhodujú, že budúca vláda by mala zlepšiť mzdové ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov. Ako jednu z priorít to deklaruje vo svojom volebnom programe Smer-SD, ktorý chce zaviesť také mechanizmy financovania rezortu, aby na tento krok bol dostatok finančných prostriedkov. Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho reálna mzda za toto volebné obdobie vzrástla o 37 percent v zdravotníctve, čo je stále málo. Avizoval preto pokračovanie v zvyšovaní platov.

"Platy sú také nízke, že zdravotníctvo prestáva byť atraktívnou zložkou," konštatoval pre TASR poslanec Štefan Zelník (SNS) s tým, že sa to prejavuje nielen v nedostatku sestier, ale aj lekárov. Podľa poslanca Jozefa Haleckého (ĽS-HZDS) by sa budúci kabinet mal snažiť o to, aby sa plat lekárov priblížil k trojnásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a u sestier k 1,5 násobku.

"Myslím, že tento rok bude kvôli kríze náročný," povedal pre TASR Halecký s dôvetkom, že vzhľadom na nedostatok zdrojov možno očakávať v zdravotníctve aj mierne napätie. Objasnil, že ĽS-HZDS neplánuje zvýšiť zdravotnícke ani sociálne odvody a chce dosiahnuť pätpercentnú úroveň platby za poistencov štátu. Aj podľa Zelníka by sa mala platba zvýšiť na päť percent, následne by sa však mala každý rok zvyšovať o pol percenta, pokiaľ by Slovensko nedosiahlo priemernú úroveň krajín OECD vo financovaní zdravotníctva. Takýto krok si podľa neho vyžaduje skrytá zadlženosť v zdravotníctve napríklad v podobe schátraných budov či neinvestovania do obnovovania budov nemocníc.

Ako upozorňuje vo svojom programe Smer-SD, problémom je zadlžovanie nemocníc v dôsledku toho, že sa im v minulosti násilne odobrali ekonomicky lukratívne činnosti. Problém chce riešiť optimalizovaním vo financovaní zdravotných výkonov. Chce tiež zachovať sieť štátnych zariadení, ktoré majú garantovať rozsah a dostupnosť zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia. Zachovanie dostupnosti považujú za priority všetky koaličné strany. Halecký si myslí, že sieť zariadení treba prehodnotiť tak, aby zostali zachované aj tie menšie na severe či východe krajiny.

Koaličné subjekty sa pri predstavovaní svojich vízií na ďalšie obdobie zhodujú, že treba stanoviť ceny za jednotlivé výkony v zdravotníctve. ĽS-HZDS tiež navrhuje, aby sa presne stanovilo, čo sa bude hradiť z verejného zdravotného poistenia, čím by sa mala vytvoriť možnosť pre zavedenie nepovinného pripoistenia. Národniari by zase chceli zaviesť iba jednorazové preplatenie liečby z poistenia pre narkomanov. Ako poznamenal Zelník, pokiaľ budú musieť liečbu absolvovať znova, budú na nej musieť participovať. Doplnil, že rovnaký princíp by sa mal zaviesť napríklad aj pri úrazoch z adrenalínových športov ako napríklad paraglajding. Takto ušetrené prostriedky by mali smerovať na liečbu srdcovo-cievnych a onkologických ochorení.

Smer-SD chce naďalej pokračovať v nastolenej liekovej politike, čo má zabezpečiť znižovanie nákladov a zvyšovanie dostupnosti liekov a zdravotníckych pomôcok bez doplatkov pre všetky závažnejšie ochorenia. Ako objasnil Halecký, jeho strana chce tiež zaviesť tzv. ochranný limit na spoluúčasť pacienta do 150 eur ročne. Doplatky na lieky by sa mali zrušiť pre deti do šesť rokov a ľudí nad 70 rokov, doplnil.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: