SDKÚ a KDH chcú limit na doplatky za lieky, SMK chce na ne znížiť DPH

Súčasné opozičné strany chcú na zníženie platieb ľudí za lieky využiť rôzne opatrenia. Kým SDKÚ-DS navrhuje zavedenie limitovania spoluúčasti pacienta na desať eur mesačne, KDH ponúka limit na výšku spoluúčasti na dve percentná z príjmu, priemerný dôchodca by tak doplácal mesačne asi šesť eur. SMK zase počíta so znížením DPH na lieky z desať na šesť percent. Opozícia sa, naopak, jednoznačne zhoduje v potrebe zrušenia výmenných lístkov od všeobecného lekára k špecialistovi, ktoré zaviedla súčasná vláda.

Zastavený proces transformácie nemocníc na akciové spoločnosti treba podľa SDKÚ-DS aj SMK dokončiť. Ako pre TASR objasnil poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS), strana o tom explicitne nehovorí, keďže pacientov nezaujíma, kto je zriaďovateľ nemocnice, ale chce dostať kvalitu v reálnych cenách. Opozičné subjekty nachádzajú spoločnú reč aj v potrebe navýšenia platieb poistného za poistencov štátu na päť percent. Poslankyňa Mária Sabolová (KDH) pre TASR objasnila, že kresťanskí demokrati sa chcú zároveň vydať na cestu zníženia odvodov, ktoré by sa časom mali hradiť z verejných zdrojov. Všetky opozičné strany súhlasia aj s potrebou stanovenia jednotných cien za jednotlivé zdravotnícke výkony, čo by malo zabezpečiť spravodlivé prerozdelenie prostriedkov do jednotlivých nemocníc. KDH sa zároveň prioritne zameria na riešenie situácie s nedostatočným ohodnotením zdravotníckych pracovníkov na pohotovostiach zvýšením hodinovej sadzby. SMK chce zase ambulancie lekárov transformovať na spoločnosti s ručením obmedzeným. Znížiť chce tiež platby pre záchranky, kde vidí priestor na šetrenie tretiny vynaložených prostriedkov. 

KDH vo svojich volebných prioritách podobne ako SDKÚ-DS preferuje definovanie štandardov, pacienti by tak mali bežnú starostlivosť hradenú z poistenia a vytvoril by sa aj priestor pre nepovinné poistenie. Podľa KDH by tak spotrebiteľ vedel, na čo má nárok a dokedy a lekár by zas vedel, čo musí v rámci štandardu poskytnúť. Novotný si myslí, že nadštandardné výkony zadarmo by sa tiež mohli ponúkať ako bonusy pre tých, ktorí budú dbať na prevenciu. Objasnil, že to, aby deti chodili na pravidelné prehliadky, možno dosiahnuť tým, že maximálnu výšku rodinných dávok dostane iba tá rodina, ktorej deti budú lekára navštevovať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: