SaS chce vracať nevyužité poistné, Most-Híd navrhuje bonus za prevenciu

Rôznymi zmenami v oblasti zdravotníctva sa okrem súčasných parlamentných strán snažia voličov svojimi programami zaujať aj novovzniknuté subjekty. Strana SaS vo svojom programe napríklad navrhuje zavedenie bonusu pri platbách na zdravotné poistenie pre dospelých. Pokiaľ by poistenec vyčerpal na zdravotnú starostlivosť menej ako polovicu mesačného životného minima za celý rok a absolvoval preventívne prehliadky, mala by sa mu vrátiť polovica priemerného mesačného odvodu. Most-Híd chce zase klásť dôraz na prevenciu, pričom prichádza s odmeňovaním poistencov za absolvovanie povinných prehliadok. Za tie by im poisťovne pripisovali bonusy, ktorými by si mohli napríklad znížiť nedoplatok z ročného zúčtovania poisteného.

SaS v prípade volebného úspechu počíta aj so zrušením zákazu zisku zdravotných poisťovní, ako aj rozdelením štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne na tri rovnaké subjekty. "Štát si ponechá jeden, dva ostatné takto vzniknuté subjekty sa následne predajú na medzinárodnom trhu za maximálnu možnú cenu," približuje strana na svojej webovej stránke. Vytvoriť chce tiež priestor pre nepovinné zdravotné poistenie. Voličov chce osloviť aj zrušením výmenných lístkov od všeobecných lekárov k špecialistom, ako i povinnosti niektorých očkovaní.

Strana Most-Híd považuje za nevyhnutné realizovať kroky v oblasti prevencie niektorých ochorení. Navrhuje, aby si poistenci, ktorí chodia na preventívne prehliadky, nemuseli hradiť základnú zdravotnú starostlivosť. "Budeme sa usilovať, aby sa ministerstvo zdravotníctva viac staralo o zdravie občanov – aby sa postupne z neho mohlo stať ministerstvo zdravia," konštatuje sa vo volebnom programe. Strana chce tiež stanoviť jednotné ceny zdravotníckych výkonov, iniciovať vyčlenenie špeciálneho balíka finančných prostriedkov nemocniciam na špeciálne výkony, ako aj zabezpečiť väčšiu nezávislosť kontrolných orgánov v sektore od politickej moci.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: