Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) je v týchto dňoch napriek nepatrnému medzitýždňovému vzrastu o 1,6 percenta už na mimosezónnej úrovni. V minulom 18. kalendárnom týždni evidoval banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) 4769 týchto ochorení, čo znamená prepočítanú chorobnosť 1452 na 100.000 obyvateľov. Z uvedených ochorení na chrípku pripadá 166 prípadov na 100.000 obyvateľov.
"Počet ochorení v spomínanom týždni je mierne vyšší, ako bol v rovnakom období vlani. Je to dané aj tým, že výskyt ARO a chrípky sa v celej sezóne nesprával tak ako v uplynulých rokoch. To znamená, že maximum ich výskytu sme zaevidovali v novembri 2009. Potom došlo k poklesu a následne opäť k vzostupu, ktorý však nebol taký dramatický ako v predchádzajúcich rokoch," uviedla vedúca odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Avdičová. Čo sa týka nasledujúceho vývoja, odborníci neočakávajú ďalší vzostup chorobnosti a predpokladajú, že výskyt bude pretrvávať na rovnakej úrovni. Na etiológii (pôvode) ochorení sa momentálne podieľajú adenovírusy a respiračné syncytiálne vírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom.
"Z tohto pohľadu považujeme chrípkovú sezónu za ukončenú. Budeme ju sledovať ešte do 20. kalendárneho týždňa. Teda dovtedy, ako býva zvyčajne chrípková sezóna ohraničená, pričom sme ju sledovali od 40. týždňa predošlého roka. Etiológia ochorení vyvolaných týmito vírusmi sa ťažko objasňuje, väčšinou to bývajú ľahké ochorenia, u ktorých sa táto diagnostika rutinne nevykonáva. Treba však zdôrazniť, že epidemiologickú bdelosť si zachováme, aby nás nezvyčajný výskyt pandemickej chrípky ani po sezóne, tak ako to bolo vlani, nezaskočil," konštatovala Avdičová. Situáciu vo výskyte sezónnej chrípky kopíruje aj výskyt pandemickej chrípky. Väčšinu ochorení v tohtoročnej chrípkovej sezóne totiž spôsobil takzvaný pandemický vírus. Útlm, ktorý vznikol, naznačuje zároveň aj útlm chrípky spôsobenej pandemickým vírusom.
Od septembra 2009 do januára 2010 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v spolupráci s nadnárodným laboratóriom analyzovala výskyt vírusov veľmi detailne - ich vlastnosti, spôsoby šírenia a podobne. Výskum WHO uzavrela koncom marca a vydala vyhlásenie, ktorým odporučila výrobcom, aby vakcíny určené na očkovanie proti chrípke na sezónu 2010 až 2011 už obsahovali aj vírus proti pandemickej chrípke. Očkovacia látka bude trojzložková. Vypúšťa sa vírus takzvanej starej sezónnej chrípky a vloží sa tam AH1N1 pandemický, ktorý izolovali v Kalifornii. Druhým vírusom bude AH3N2 a tretím vírus chrípky typu B. Výrobcovia musia toto odporúčanie akceptovať, uzavrela Avdičová.
Autor článku: TASR