Jeden vpich môže zachrániť život

Jeden vpich môže zachrániť život
Zdroj: bigstockphoto.com

Pôrod je vytúženým, ale i obávaným vyvrcholením každého tehotenstva. Nastávajúca mamička sa teší, kedy už konečne uvidí svoje dieťatko a snaží sa na túto udalosť pripraviť čo najlepšie. Prvá a zásadná voľba spočíva vo výbere pôrodnice, nuž a od tohto rozhodnutia sa odvíja celý rad možností.

Plány a realita: Alternatívne alebo tradične?

Nad touto otázkou sa zamyslí každá rodička, no priznajme si, že väčšina i tak nemá príliš na výber. Buď sa rozhodnú cestovať do jednej z mála slovenských pôrodníc, kde si môžu zvoliť spôsob pôrodu, alebo akceptujú zaužívané praktiky v ostatných nemocniciach. Existujú dokonca už aj pôrodné plány, v ktorých žena uvedie, ako si túto udalosť predstavuje a čo si želá, prípadne neželá. Je toho veľa. Od použitia liekov proti bolesti, cez nástrih hrádze až po odber pupočníkovej krvi. Musí mať však na pamäti, že nech sú jej predstavy akokoľvek sofistikované, realita môže byť úplne odlišná. Pôrod sa netýka len rodičky, ale aj dieťaťa, a keď nastanú komplikácie, rozhodujú sekundy. Vtedy ide každý predchádzajúci plán bokom – aj ten pôrodný. Rýchly zásah býva nevyhnutný, keď sa zistia problémy s nepostupovaním pôrodu alebo, nebodaj, slabnúcimi ozvami plodu.

Na spôsobe nezáleží: V ideálnom prípade porodí žena klasickým spôsobom. Je jedno, či sa pôrod začne spontánne, alebo sa vyvoláva, aj to, či nastávajúca mamička dostala epidurálnu analgéziu – po narodení dieťatka sa bez obáv môže pristúpiť k plánovanému odberu pupočníkovej krvi. Rovnaká rovnica platí aj pri cisárskom reze, a to v celkovej alebo spinálnej anestézii. Keďže pôrodník alebo pôrodná asistentka k odberu pristúpi až po prestrihnutí pupočnej šnúry, dieťa bude v tom čase už na prvom vyšetrení u pediatra. Samotný odber prebieha tak, že pomocou ihly sa napichne žila v pupočníku a krv sa zhromaždí v odberovom vaku. Avšak v prípade, ak by počas pôrodu nastali závažné komplikácie, záleží na lekárovi, aby rozhodol, či pupočníkovú krv odoberie alebo nie. Vždy je totiž uprednostnené zdravie dieťaťa aj mamičky.

Jedinečná možnosť: Pupočníková krv je veľmi vzácna, lebo obsahuje krvotvorné kmeňové bunky, ale aj iné druhy vitálnych buniek schopné regenerovať ľudský organizmus. Možnosť nechať ju odobrať má mamička iba raz pri každom dieťati, a to bezprostredne po prestrihnutí pupočnej šnúry pri pôrode. Zároveň sa môže rozhodnúť, či si ju ponechá pre samotné dieťa alebo pomôže iným tým, že ju bezodplatne poskytne do verejného registra. Kmeňové bunky získané z pupočníkovej krvi sa dnes využívajú na liečbu pri mnohých závažných diagnózach, ako sú leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, získané či dedičné poruchy krvotvorby, imunity či metabolizmu. Dobrou správou je, že samotný odber nie je bolestivý a nezaťaží matku ani dieťa. Naopak, jeden vpich môže v konečnom dôsledku doslova zachrániť život.

Autor článku: Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek

Dátum zverejnenia: