Fungovanie organizmu sa po schudnutí zlepšuje

Fungovanie organizmu sa po schudnutí zlepšuje
Zdroj: bigstockphoto.com

Pri úbytku nadbytočných kilogramov sa zlepšuje fungovanie celého organizmu, zlepšia sa parametre fungovania srdcovo-cievneho systému, biochemické parametre v krvi, klesne množstvo tukových látok v krvi, krvný tlak, odľahčí sa zaťaženie pohybového aparátu, organizmus sa lepšie cíti. Pre TASR to uviedla Jana Jurkovičová z Ústavu hygieny v Bratislave.

Aktívnu telesnú hmotu v organizme predstavujú svaly, ktoré pre svoju činnosť potrebujú viac energie ako tuková hmota. Ak teda máme v tele viac svalovej ako tukovej hmoty, svaly dokáže spáliť aj viac energie zo stravy ako tuková hmota. "Ak v organizme preváži aktívna telesná hmota v podobe svalov, organizmus sa dostáva do pozitívneho cyklu, v ktorom svaly spaľujú viac energie a darí sa odbúravať viac tuku. Pri prevahe tukovej hmoty je to úplne naopak. Pri nedostatku pohybovej aktivity a konzumácii energeticky bohatého jedla sa znižuje objem aktívnej telesnej hmoty a prevahu bude mať tukové tkanivo," vysvetlila Jurkovičová.

Dobrá redukčná diéta, ktorá by mala byť pestrá a vyvážená, je podľa odborníčky dlhodobá, pomalá a vylučuje drastické obmedzenia.  Charakterizuje ju zníženie príjmu a zvýšenie výdaja energie. Optimálna strata hmotnosti pri redukcii by mala byť 0,5 kilogramu týždenne. "Pri dlhodobom znižovaní hmotnosti ide o prebudovanie celej životosprávy. Nie je totiž problém schudnúť, zväčša býva problém nepribrať po redukcii stratené kilogramy rýchlo späť," dodala Jurkovičová s tým, že pri dlhodobej redukcii si človek postupne zvykne menej jesť a viac sa hýbať a vyhne sa tzv. jo-jo efektu. Zásady redukcie hmotnosti platia pre ľudí s normálnym zdravým metabolizmom. Na tvar postavy a tendenciu priberania má však vplyv dedičnosť a veľké množstvo porúch a chorôb.

Od aktívneho pohybu veľa ľudí podľa odborníčky odrádzajú pojmy športová alebo pohybová aktivita, pričom vôbec nemusí ísť o šport alebo cvičenie v pravom slova zmysle. Z pohybových aktivít odporučila tzv. aeróbny pohyb, ktorý predstavuje napríklad rýchla chôdza. "Aeróbna aktivita je charakterizovaná tým, že sa do nej zapája čo najväčší počet svalových skupín a pohyby sa cyklicky opakujú. Ďalším jej znakom je to, že by sme sa pri nej mali aspoň trochu zadýchať, aspoň trochu spotiť a zrýchliť tep približne na 75 percent maximálnej pulzovej frekvencie," spresnila. Medzi cyklicky opakujúce sa činnosti patrí rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie, beh na lyžiach, prípadne samotný beh, ktorý sa ale v dôsledku zaťaženia pohybového aparátu neodporúča ľuďom s vysokou nadváhou. "Malo by to byť približne 30-40 minút, najlepšie denne alebo po väčšinu dní v týždni," uzavrela Jurkovičová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: