Budúcnosť v rukách rodičov

Budúcnosť v rukách rodičov
Zdroj: bigstockphoto.com

Už v tehotenstve sa nastávajúca mamička snaží urobiť čo najviac pre zdravie svojho nenarodeného dieťaťa. Dáva si pozor na správnu životosprávu, obmedzuje stres, vzdá sa rôznych škodlivých zlozvykov. I tak je to len zlomok z toho, čo počas života pre svojho potomka urobí.

Poistka pre budúcnosť: Kľúčom k zdraviu je prevencia. Práve v zmysle tejto pravdy sa mnoho odborníkov upriamuje na jednoduchý úkon, ktorý môže byť v budúcnosti na osoh. Ide o odber pupočníkovej krvi. Je bezbolestný, nenáročný a vykoná ho pôrodník po prestrihnutí pupočnej šnúry. Jej možný úžitok je nezaplatiteľný. Obsahuje totiž vzácne bunky, ktoré sa počas života v takomto zložení už v krvi nevyskytnú. A tie dokážu liečiť.

V súčasnosti sa pupočníková krv používa na liečbu viac než 70 diagnóz, medzi ktoré patria akútne a chronické leukémie, neuroblastóm a iné nádory nervových tkanív, aplastické anémie alebo iné poruchy krvotvorby, metabolizmu či imunity. Primárnym cieľom jej liečebného použitia je obnova krvotvorby po zlyhaní kostnej drene, ale v rámci výskumu sa s pozitívnym výsledkom využíva už aj na liečbu diabetu I. typu, detskej mozgovej obrny či nedokysličení mozgu pri narodení. Existujú diagnózy, pri ktorých pomáha výlučne vlastná (autológna) pupočníková krv. Ale sú i také ochorenia, na ktoré sa aplikuje darovaná (alogénna) pupočníková krv.

Užitočné rozhodnutie: Či sa už rodič rozhodne pre odber pupočníkovej krvi pre vlastné dieťa alebo ju daruje do verejného registra, učiní dôležité rozhodnutie. V prvom prípade zabezpečí poistku pre vlastné dieťa, ktorá mu v prípade závažného ochorenia môže výrazne zvýšiť šance na uzdravenie. V druhom prípade posunie vzácny zdroj krvotvorných kmeňových buniek niekomu, kto na transplantát čaká. V súčasnosti je v medzinárodných registroch združených 107 baniek pupočníkovej krvi, pričom počet jednotiek pripravených na transplantáciu presiahol číslo 400-tisíc. V privátnych bankách je zamrazených vyše milión jednotiek, ktoré čakajú na svoje využitie. Pupočníková krv dosiaľ pomohla asi 20-tisíc ľuďom. Pritom nelieči len deti.

Najnovšie údaje potvrdzujú, že viac než polovica jej príjemcov sú dospelí ľudia. Moderná medicína s razanciou prízvukuje, že budúcnosť leží vo výskume kmeňových buniek. Práve z tých, ktoré sú obsiahnuté v pupočníkovej krvi vedci už dnes dokázali vytvoriť funkčné bunky srdcového svalu, kože či nervové bunky. A možno sa práve rodičia, ktorí sa rozhodnú pre odber pupočníkovej krvi, stanú zakladateľmi novej tradície a predurčia dobu, keď pôjde o rutinný úkon pri všetkých pôrodoch.

Autor článku: Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek

Dátum zverejnenia: