NÚSCH: Nová hybridná operačná sála prinesie pre pacientov vyšší štandard a komfort

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) dnes predstavil novú hybridnú operačnú sálu, ktorá je vybavená medicínskou technikou vývojového rádu jedinou svojho typu na Slovensku. "Pre pacienta prinesie vyšší štandard a komfort, keďže predtým sa určité výkony robili na operačnej sále a ďalšie výkony sa robili na inom pracovisku," uviedol po slávnostnom otvorení riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly s tým, že nová operačná sála umožní realizovať tieto výkony na jednom mieste.

Práve centralizácia tzv. raritných alebo menej častých výkonov na jednom mieste v štáte je podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho filozofiou novej hybridnej operačnej sály. Koncentrácia špeciálnych výkonov na jednom pracovisku je podľa Rašiho celosvetovým trendom. "Celý svet podporuje to, aby sa tieto výkony koncentrovali a teda aby ich vykonával tím odborníkov, ktorí ich tak budú robiť často a na vysokej úrovni," dodal.

Náklady na operačnú sálu, ktorá bude slúžiť pre bežnú kardiochirurgiu a cievnu chirurgiu, ale zároveň aj pre kombinované výkony, si vyžiadali investície vo výške približne milión eur. Prácu lekárom uľahčí nový operačný stôl, operačné lampy s LED technológiou, teda tzv. studené svetlá či veža na minichirurgiu. V rámci rekonštrukcie boli urobené i stavebné úpravy. "Sála je vybavená aj kamerovým systémom, prenos je zabezpečený do jednotlivých seminárnych miestností a teda využije sa aj na výučbové účely," dodal Msolly. NÚSCH je pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou. Nová operačná sála, ktorá je podľa riaditeľa ústavu prvou svojho druhu na Slovensku, poskytne priestor pre výkony vyžadujúce spoluprácu viacerých špecialistov s ohľadom na čo najvyššiu možnú mieru bezpečnosti pacienta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: