MZSR: Vyjadrenia analytikov HPI považuje za politicky motivované za účelom škodiť

Vyjadrenia analytikov Health Policy Institute (HPI) sú podľa ministerstva zdravotníctva politicky motivované za účelom nie hodnotiť, ale škodiť a zavádzať. Analytici dnes v Bratislave zverejnili hodnotenie zdravotnej politiky končiaceho sa volebného obdobia. Riaditeľ HPI Peter Pažitný tieto roky označil za premárnené obdobie, ktoré sa vyznačovalo nekonzistentnou a bezcieľnou zdravotnou politikou. "Ministerstvo zdravotníctva vyjadrenia HPI považuje za vyjadrenia pseudoanalytikov, keďže ani jeden z predstaviteľov nepracoval v reálnom zdravotníckom zariadení. Ich hodnotenie je politicky motivované, keďže zároveň oficiálne pracujú ako členovia krízového tímu SDKÚ-DS," uviedla v reakcii pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.

Absurdnosť ich tvrdení potvrdzuje podľa jej slov aj to, že kritizujú oddlženie nemocníc, pričom sami boli počas predchádzajúceho vedenia pri kreovaní Veriteľa a zároveň boli aj v jeho riadiacich orgánoch. Za najškodlivejšie opatrenia označili analytici zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, zavedenie pevnej minimálnej siete či zrušenie poplatkov u lekára. "Ministerstvo nechápe, ako môže byť zrušenie poplatkov jedno z najškodlivejších opatrení, keď práve ich zrušením sa sprístupnila zdravotná starostlivosť aj pre tých, ktorí ju, naopak, pre poplatky odkladali. Treba určite pripomenúť, že všade, kde tento tím radil o zavedení poplatkov, vždy tieto kroky vyvolali protesty a nepokoje občanov. Napríklad nedávno v Českej republike," dodala Čižmáriková.

Za najväčší nesplnený sľub považuje HPI zvýšenie platov lekárov a sestier. "Ak tvrdia, že sa nič nestalo, tak ako je možné, že reálne mzdy v zdravotníctve počas posledných štyroch rokov stúpli o 37 percent, pričom počas štyroch rokov, kým oni boli poradcovia bývalého ministra zdravotníctva, klesla reálna mzda o 8 percent," skonštatovala hovorkyňa rezortu. Analytici kritizovali aj dočasné zavedenie exekúcií, pritom ako poznamenala Čižmáriková, dočasné exekúcie pozastavil aj bývalý minister Rudolf Zajac, ktorému robili poradcov. Kritika inštitútu sa dotkla aj čerpania eurofondov v zdravotníctve. S odvolaním sa na prieskum, ktorý robil HPI pre Európsku komisiu ohľadne používania eurofondov v zdravotníctve medzi žiadateľmi o eurofondy, označil inštitút prideľovanie eurofondov za veľmi neobjektívne a netransparentné. Ministerstvo vníma túto kritiku využívania eurofondov ako priame zavádzanie médií a klamstvo. "Presný opak je pravdou. Európska komisia Slovensko vyzdvihla a dala za príklad ako krajinu s jedným z najlepších čerpaní eurofondov v zdravotníctve," dodala Čižmáriková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: