Peľu je pre chladné a daždivé počasie v ovzduší menej

V dôsledku prudkého ochladenia a výdatných dažďových zrážok sa na celom území Slovenska v minulých dňoch pomerne výrazne znížili denné koncentrácie peľu v ovzduší. Dominoval, ale len vo veľmi malých koncentráciách, peľ borovíc.

Z alergologického hľadiska je v týchto dňoch najvýznamnejší peľ brezy, jeho výskyt sa však na väčšine územia SR končí. Tiež peľ z tráv rodu lipnicovitých, pŕhľavovitých druhov rastlín, repky olejnej, ale aj peľ drevín - jaseňa, pajaseňa, pagaštana, javora, hraba, duba, buka aj orecha. Vo vzduchu sa aj napriek spomínanému počasiu vyskytujú vo významnej koncentrácii spóry niektorých húb. "Na celom území Slovenska najvyššie koncentrácie v najbližších dňoch môže ešte dosahovať peľ ihličnanov, ktorý nie je pre alergikov rizikovým. Koncentrácie peľu tisu, javora, hraba, smrekovca, buka, jaseňa, pagaštanu, orecha i platanu klesajú, ich peľová sezóna sa končí. V ovzduší sa ešte bude vyskytovať peľ duba, smreka, borovice, bazy a pŕhľavy," informovala o peľovej situácii na najbližšie dni vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Janka Lafférsová.

Tento úrad je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku. Spomínanú štatistiku spracoval na základe pravidelných týždenných výsledkov monitorovacích staníc PIS RÚVZ v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Trnave, ako aj Úradu verejného zdravotníctva SR v Bratislave. Najvýznamnejším alergénom na najbližšie dva mesiace však budú na celom území Slovenska kvitnúce trávy z čeľade lipnicovitých. Pribudne tiež peľ lipy, agátu, skorocelu a obilnín. Vyššie koncentrácie peľu sa môžu vyskytovať v blízkosti kvitnúcich polí repky olejnatej. Pri oteplení sa v ovzduší znovu vyskytne takzvaná topoľová vata – sú ňou semená topoľa. Tie síce nie sú alergénom, ale môžu slúžiť ako nosič peľu, napríklad tráv. Tiež spôsobovať mechanické podráždenie očí a slizníc, a to nielen alergikov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: