Na Slovensku zatiaľ roboti lekárom operovať nepomáhajú

Pri ochorení či stave, ktorý si vyžaduje chirurgický zákrok, existujú na Slovensku zatiaľ iba dve možnosti liečby, tradičné operácie alebo laparoskopické zákroky. V zahraničí už lekári využívajú aj novú kategóriu minimálne invazívnych chirurgických zákrokov tzv. roboticky asistovanú chirurgiu s názvom da Vinci. Lekár tak operuje prostredníctvom robota, ktorý má tú výhodu, že sa mu napríklad netrasú ruky a je schopný vykonávať jemnejšie pohyby ako človek. V Českej republike lekárom pomáha deväť takýchto robotov, na Slovensku podobne ako v Poľsku a Maďarsku nie je zatiaľ ani jeden.

"Robot neoperuje, operuje chirurg. Robot je iba prostriedok na to, aby dosiahol perfektný výsledok," priblížil dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Peter Labaš. Objasnil, že výhodou takéhoto robota je napríklad to, že zdokonaľuje oči chirurgov a robí z nich prakticky "supermanov". Stroj sa tiež vie dostať na miesta, kde už ruky lekárov nedosiahnu. Podľa Labaša je takýto prístroj to najdokonalejšie, čo môže mať v súčasnosti chirurg k dispozícii. "Slovensko tento prístroj potrebuje, mal by byť ale využitý aspoň 18 hodín denne. Musí pracovať tak, aby na seba zarobil v čo najkratšom čase."

"Tento systém nie je len výhodný pre pacientov, ale aj pre chirurgov, pretože táto technika im umožňuje pracovať na ďaleko vyššej úrovni ako doteraz," konštatoval hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre odbor urológie Ján Kliment. Rovnako ako Labaš si myslí, že robotická chirurgia by sa mala začať realizovať aj na Slovensku. Vysvetlil, že robot umožňuje minimálne invazívnu chirurgickú liečbu závažných ochorení vrátane onkologických. Skracuje sa tak čas, počas ktorého pacient vyžaduje intenzívnu starostlivosť, ako aj doba celkovej rekonvalescencie, čo má nielen zdravotnícke, ale aj ekonomické benefity.

Chirurgického robota, ktorého cena sa podľa typu pohybuje od dvoch do troch miliónov eur, pôvodne vyvíjala NASA na využitie pri medziplanetárnych letoch a na zákroky na ponorkách bez prítomnosti chirurga. Robotický systém dostal meno symbolicky po Leonardovi da Vincim, ktorý vynašiel prvého robota vôbec.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: