OZ Priatelia stonožky darovalo žilinskej nemocnici bioptickú pištoľ

Bioptickú pištoľ na diagnostiku rakoviny prostaty v hodnote 1697,90 eur odovzdali deti z občianskeho združenia (OZ) Priatelia stonožky primárovi urologického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline Jurajovi Mikulášovi.

Bioptická pištoľ slúži podľa Mikuláša na odber vzorky z prostaty. „Biopsia nám umožňuje diagnostikovať rakovinu prostaty ešte predtým, než má chorý ťažkosti. Diagnostikujeme ju v takom včasnom štádiu, že operáciou pacienta vyliečime. Dôležité je, že operujeme pacientov aj v relatívne mladom veku a nedochádza k nálezu pokročilých, neliečiteľných ochorení, ktoré sme mali predtým. Môžeme povedať, že ročne operujeme na našom oddelení okolo 40 prípadov rakoviny prostaty, ktoré sme diagnostikovali takýmto spôsobom,“ skonštatoval Mikuláš. Riaditeľka FNsP v Žiline Daniela Bekeová ocenila aktivitu OZ Priatelia stonožky, ktoré dlhodobo prispieva na zakúpenie zdravotníckeho vybavenia v žilinskej nemocnici. „Bioptická pištoľ pomôže na urológii skvalitniť život mnohým pacientom a bude slúžiť ako prevencia pred onkologickými ochoreniami. Je veľmi potrebná a myslím si, že deti si po rozhovore s primárom uvedomili, že svojim úsilím určite pomohli zachrániť ľudské životy,“ uviedla Bekeová.

Podľa šéfky OZ Priatelia stonožky Daniely Popluhárovej získali peniaze na bioptickú pištoľ vďaka verejnej zbierke, ktorú zorganizovala Slovenská humanitná rada v spolupráci s obchodnými domami Tesco. „Do trinásťdňovej zbierky sa zapojilo 86 študentov, pričom vyzbierali viac ako 1700 eur. Ďalším darom pre žilinskú FNsP budú kvalitné matrace pre interné oddelenie v hodnote 2000 eur. Z predaja vianočných pohľadníc sme na ne získali okolo 1500 eur a zvyšné peniaze sú z 2 % z dane,“ dodala Popluhárová. Pripomenula, že od roku 2000 darovalo OZ Priatelia stonožky žilinskej nemocnici 36.867,53 eur a 3156 USD.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: