Vznik kolorektálneho karcinómu často súvisí s nesprávnou výživou

Na Slovensku ročne pribudne okolo 3300 nových prípadov kolorektálneho karcinómu, pričom ich počet sa zvyšuje. Vo svete sa tento typ rakoviny ročne diagnostikuje u milióna ľudí vo svete, pričom za toto obdobie ochoreniu podľahne pol milióna osôb, u nás si vyžiada asi 1700 životov. "Ten rozdiel ukazuje, že niečo sa v medicíne deje, lebo vieme pacientom zachrániť alebo predĺžiť život," konštatoval riaditeľ Národného onkologické ústavu v Bratislave Tomáš Šálek. Upozornil, že včasná diagnostika zvyšuje šancu na vyliečenie.

Kolorektálny karcinóm možno považovať za civilizačné ochorenie, keďže jeho vznik často súvisí s nesprávnou životosprávou. Nárast tohto onkologického ochorenia nie je iba u nás, ale aj v okolitých krajinách ako Maďarsko, Česko, Nemecko, Rakúsko a pravdepodobne to spôsobuje identický spôsob života a podobný spôsob stravovania. V krajinách mediteránskej oblasti ako sú Portugalsko, Španielsko, či Taliansko je výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka naopak veľmi nízky. V prípade rakoviny existujú tri základné metódy liečby, a to chirurgická, rádioterapeutická a chemoterapeutická. Najbežnejším riešením kolorektálneho karcinómu je chirurgický zákrok, u približne 50 percent pacientov operovaných v skorších štádiách však dôjde k vývoju metastáz najčastejšie na pečeni a pľúcach. Medicínsky vývoj lekárom v posledných rokoch umožňuje tiež pri liečbe využívať tzv. cielenú terapiu. Onkológovia tak napríklad vedia odobrať nádoru výživu, ktorú potrebuje k rastu.

Pozornosť svojmu zdraviu v súvislosti s prevenciou rakoviny hrubého čreva a konečníka by mali venovať osoby staršie ako 50 rokov, ľudia s pozitívnou rodinnou anamnézou, pacienti s ochorením hrubého čreva a konečníka, obézni a ti, ktorí nedodržiavajú zdravý životný štýl. Na lekára sa treba obrátiť aj v prípade problémov s vyprázdňovaním, zmeny konzistencie stolice, krvácania z konečníka či tmavej stolice. Problémy tiež môže signalizovať nechuť do jedla, strata hmotnosti, neobjasnená anémia, náhla bolesť brucha, ale aj hrča či pocit masy v bruchu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: