Lekárnici chcú, aby lekárne vlastnili iba farmaceuti, politikom sa to nepáči

Slovenská lekárnická komora (SLeK) požaduje, aby sa majiteľmi lekárne mohli stať iba osoby s príslušným vzdelaním, teda farmaceuti. "Poskytovanie lekárenskej starostlivosti by mal robiť len lekárnik, sme si vedomí toho, že už je tu určitá iná realita, ale z hľadiska budúcnosti je to možné riešiť," povedal pre TASR prezident komory Ján Valjan. Myslí si, že pri zavedení takéhoto opatrenia sa netreba obávať reciprocity, pričom poukázal, že by bolo v súlade s rozhodnutím európskeho súdneho dvora. Predstavitelia väčšiny politických strán však takúto požiadavku odmietajú. Ako konštatoval Ivan Uhliarik z KDH, takouto zmenou by vznikla precedentná situácia. "Čo s tými 1900 lekárňami, ktoré sú tu a vlastnia ich aj nelekárnici," pýta sa. Poznamenal, že lekárne sú jedným z typov zdravotníckeho zariadenie, čím by vznikol stav, že majiteľmi nemocníc by zase museli byť lekári. Rovnaký názor má aj predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

Ani mimoparlamentné strany SaS a Most-Híd nesúhlasia s tým, aby lekárne mohli vlastniť iba vyštudovaní farmaceuti. "Nebudeme presadzovať existenciu takého stavu, kde len istý druh osoby môže vlastniť nejakú prevádzku alebo firmu," uviedol Peter Kalist zo SaS. Podľa Štefana Zelníka z SNS by sa malo zachovať to, že akékoľvek zdravotnícke zariadenie môže vlastniť akákoľvek osoba. "Lekárnik bez ohľadu na to, kto je majiteľom lekárne, sa musí riadiť etickým kódexom, ktorý je súčasťou zákona. Neviem si predstaviť, že by lekár na nátlak nezdravotníckeho pracovníka alebo iného majiteľa robil niektoré úkony, ktoré sú v protiklade so správnou lekárenskou pracou," doplnil Peter Mečiar z ĽS-HZDS.

Lekárnici ešte v minulom roku upozornili, že nárast počtu lekární v posledných rokoch je až geometrický. Podľa nich tak lekárne vo vlastníctve lekárnikov, ktorí samostatne poskytujú lekárenskú starostlivosť, zanikajú na úkor lekárenských reťazcov. Tie vlastnia finančné skupiny a veľkopodnikatelia, ktorí v mnohých smeroch značne devalvujú kvalitu lekárenstva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: