Ďalšie kolo boja proti malárii

Ďalšie kolo boja proti malárii
Zdroj: bigstockphoto.com

Databáza účinkov vyše 300.000 chemických látok na parazitického prvoka, ktorý spôsobuje maláriu, otvára cestu k novým liekom.

V časopise Nature to konštatoval 35-členné medzinárodné výskumné konzorcium, ktoré viedol R. Kiplin Guy z Detskej výskumnej nemocnice sv. Júdu v Memphise (štát Tennessee, USA). Prvým autorom článku bol jeho kolega W. Armand Guiguemde. Konzorcium tvorili vedci z USA, Austrálie, Španielska a Švajčiarska. "Malária zapríčiňuje zhruba osem percent detských úmrtí na svete a zostáva jednou z najväčších hrozieb pre deti v rozvojovom svete. V nemocnici sv. Júdu sa zameriavame na choroby, ktoré zabíjajú deti, no stále pri nich chýbajú dobré spôsoby liečby. To nás priviedlo aj k tomu, že sme sa pustili do tejto práce," povedal R. Kiplin Guy.

Jeho tím preveril antimalarické účinky 309.474 chemických látok a uverejnil ich chemickú štruktúru a profily aktivity. Išlo o lieky, prírodné zlúčeniny a iné látky v pracovnej knižnici nemocnice sv. Júdu. Pri vyše 1100 sa skutočne potvrdilo, že sú aktívne proti malarickému parazitovi. Z toho 172 látok (všetky sú komerčne dostupné) členovia tímu skúmali dôkladnejšie. Takto identifikovali 19 molekúl, ktoré sa javia ako sľubné základy nových antimalarík. Pri jednej už pokusy s myšami ukázali, že dokáže zastaviť rast parazita.

Vývoj nových liekov proti malárii sa v poslednom čase zameriaval na vyhľadávanie látok účinných proti špecifickým cieľom v organizme parazita, alebo na zlepšenie jestvujúcich liekov. Zúžilo sa to na malý počet chemických cieľov a výsledky neboli uspokojivé. R. Kiplin Guy s kolegami preto využili knižnicu chemických zlúčenín nemocnice a hľadali látky účinné proti celému parazitovi, konkrétne prvokovi Plasmodium falciparum, ktorý z malarických parazitov spôsobuje najviac úmrtí. Na základe spomenutých výsledkov chcú približne v horizonte desaťročia vyvinúť nové lieky. "Svetovému spoločenstvu sme poskytli súbor nástrojov, ako aj mnoho prvotných výsledkov práce s týmito nástrojmi, takže iní vedci nebudú musieť opakovať niektoré úkony. Tieto nové informácie zdvojnásobujú počet chemických štruktúru, ktoré sú aktuálne k dispozícii pre vývoj liekov proti malárii," doplnil R. Kiplin Guy. "Použili tie isté nástroje a metodiku, ktoré nám teraz slúžia pri hľadaní nových cieľov liečby a liekov v súvislosti s detskými rakovinami. Ilustruje to obrovskú výkonnosť tohto súboru pri objavovaní nových liekov," povedal William Evans, riaditeľ nemocnice sv. Júdu.

Na snímke porada časti výskumného konzorcia v nemocnici sv. Júdu v Memphise, v strede je R. Kiplin Guy.
Na snímke porada časti výskumného konzorcia v nemocnici sv. Júdu v Memphise, v strede je R. Kiplin Guy.

Zdroje: Nature z 20.5.2010; Komuniké St. Jude Children's Research Hospital z 19.5.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: