ASKAS vníma snahy o dekriminalizáciu marihuany ako nabádanie na jej užívanie

Asociácii klubov abstinujúcich Slovenska (ASKAS) sa nepáčia snahy mimoparlamentnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) týkajúce sa dekriminalizácii marihuany. Vo svojom stanovisku, ktoré ASKAS dnes poskytla TASR, sa uvádza, že je týmito snahami hlboko znepokojená a pobúrená a vníma tieto aktivity ako "priame nabádanie a podporovanie našej slovenskej mládeže k užívaniu tejto drogy".

"S týmto nemôžme súhlasiť a vznášame proti takýmto aktivitám ostrý protest," uvádza sa v stanovisku, pod ktorým je podpísaný prezident asociácie Ján Dudák a viceprezident asociácie František Mateja. ASKAS bola založená v roku 1994 a je dobrovoľným a otvoreným spoločenstvom jednotlivcov a skupín (klubov), ktorých hlavným a trvalým cieľom je vzájomne a všestranne si pomáhať pri efektívnom napĺňaní svojho rozhodnutia trvalo a dôsledne abstinovať. Členovia asociácie sú výlučne ľudia, ktorí prešli niektorou závislosťou. Asociácia vo svojom stanovisku zdôrazňuje, že dôležitá je najmä prevencia závislostí. SaS vo svojom predvolebnom programe navrhuje "legalizovať držbu a pestovanie marihuany dospelou osobou v rozsahu na vlastné účely, rovnako ako požitie marihuany alebo jej podanie inej dospelej osobe v súkromí alebo v súkromí iného s jej súhlasom". Predseda SaS Richard Sulík ešte vo februári tohto roka uviedol, že v dekriminalizácii marihuany by strana chcela ísť českou cestou.

"Netýka sa to stanoveného povoleného množstva, to posúdia experti, ale chceme ísť cestou, aby boli presne stanovené limity, pri ktorých nebudete mať problémy," uviedol v tom čase Sulík.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: