I. Rovný: Alkohol je našou národnou drogou číslo jeden

Tabak, alkohol a drogy patria medzi najzávažnejšie rizikové faktory, ktoré spôsobujú chronické neinfekčné ochorenia. Ochrane detí a mládeže pred týmito rizikami sa venuje aj nová publikácia, ktorú dnes v Bratislave pokrstil minister zdravotníctva Richard Raši a manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová. Publikácia "Ochrana detí a mládeže - Tabak, alkohol a drogy" je určená deťom, mládeži, ale aj pedagógom či krízovým centrám.

"Mládež neraz končí na pohotovosti, pretože asi nemá dostatok vedomostí, čo urobí pár pohárikov na jej organizmus. Myslím, že táto kniha je vynikajúci čin a pomôže deťom zorientovať sa," uviedla Gašparovičová. Publikácia sa nevenuje len jednotlivým faktorom samostatne, ale aj ich kombináciám, keďže každá z týchto nebezpečných látok potenciuje ich používanie. "Ministerstvo zdravotníctva považuje túto knihu za naozaj prínosnú, prispeli sme na ňu sumou 10.000 eur," uviedol Raši. Približne polovica úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia je spôsobená fajčením. Každých desať sekúnd zomrie na svete človek na ochorenia, ktoré súvisia s fajčením. "Na Slovensku ročne zomiera na následky tohto zlozvyku okolo 11.000 ľudí a diagnostikuje sa okolo 1500 nových prípadov karcinómu pľúc. Pritom by sme si mali uvedomiť, že každá jedna cigareta skracuje život o 8 minút," uviedol pre TASR spoluautor publikácie, hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Konzumácia destilátov je u vekovej skupiny 15 - 24 rokov podľa jeho slov alarmujúca, dokonca vyššia ako u vekovej skupiny 25- až 64-ročných. "Alkohol je našou národnou drogou číslo jeden, vôbec ho nepije, žiaľ, len malé percento Slovákov, spoločnosť ho totiž akceptuje ako svoju súčasť," skonštatoval Rovný. Tvrdé drogy sa zase stali nielen zdravotnou hrozbou pre verejnosť, ale aj hrozbou najťažších trestných činov spáchaných pod ich vplyvom. "Od tabaku cez alkohol je veľmi blízko k drogám a my by sme chceli, aby naozaj táto kniha splnila svoj účel, aby sa dostala k mladým ľuďom, ale aj dospelým, aby si uvedomili, aké veľké riziko spôsobujú," dodal Rovný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: