Chirurgický obväz Hydrofiber usmrtil viac baktérií ako iné testované obväzy osahujúce striebro

Spoločnosť ConvaTec, celosvetový líder v oblasti vývoja a predaja inovatívnych medicínskych technológií pre domácu a nemocničnú starostlivosť dnes oznámila výsledky štúdie in vitro, podľa ktorých pozorovali, že chirurgický obväz Hydrofiber®, obsahujúci iontové striebro, usmrtil viac baktérií ako iné testované penové chirurgické obväzy obsahujúce striebro. Údaje budú prezentované na 20. konferencii Európskej asociácie na liečenie rán (EWMA), pričom preukážu, že pod chirurgickým obväzom Hydrofiber® uhynulo viac baktérií (Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus) ako pod inými testovanými penovými chirurgickými obväzmi obsahujúcimi striebro. Okrem toho sa pozorovalo, že obväz Hydrofiber® obsahujúci striebro nedovolil šírenie baktérií za okraj simulovanej rany.

Chronické rany často obsahujú mnohé typy baktérií z vonkajších zdrojov, ako napríklad okolitá pokožka, črevo a ústa. Rana ktorá sa nechce hojiť je výborným prostredím pre vznik kolónií baktérií. Baktérie vytvárajúce kolónie v ranách v mnohých prípadoch spôsobujú ťažkosti pri liečbe rán. Je dôležité, aby sa chirurgický obväz dobre prispôsobil jedinečnému tvaru rany a aby zaistil, že antimikrobiálne činidlo príde do čo najintenzívnejšieho kontaktu s nebezpečnými baktériami.

V štúdii in vitro boli použité modely, ktoré umožnili vizualizáciu prispôsobenia sa obväzov obsahujúcich striebro tkanivu simulovanej rany a meranie antimikrobiálnej činnosti obväzov v mikrobiálnom modeli simulovanej povrchovej rany. Percento rastu každej baktérie sa meralo u chirurgického obväzu Hydrofiber® obsahujúcom iontové striebro a u troch penových obväzov (pena a-C). Priemerné výsledky u troch opakovaných testov, kde sa meral rast pod obväzom boli nasledujúce: u obväzu Hydrofiber® obsahujúcom iontové striebro sa dosiahol pri meraní rast 0,4 % pri naočkovaní baktériou Staphylococcus aureus a 9,0 % pri Pseudomonas aeruginosa, u peny A bol zaznamenaný rast 25,7 % pri naočkovaní baktériou Staphylococcus aureus a 100 % pri naočkovaní Pseudomonas aeruginosa, u peny B bol zaznamenaný rast 16,7 % pri naočkovaní baktériou Staphylococcus aureus a 97,8 % pri naočkovaní Pseudomonas aeruginosa a u peny C bol zaznamenaný rast 24,6 % pri naočkovaní baktériou Staphylococcus aureus a 95,8 % pri naočkovaní Pseudomonas aeruginosa. (1)

Údaje budú tiež prezentovať autori štúdie v stánku ConvaTec počas výstavných hodín.

O baktérií Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus je bežná baktéria nachádzajúca sa na pokožke a v nose až u 25 % zdravých ľudí a zvierat. Staphylococcus aureus je významná, pretože má schopnosť vytvárať sedem rôznych toxínov ktoré sú často zodpovedné za otravu potravinami. (2)

O baktérií Pseudomonas aeruginosa

Prispôsobivá baktéria "zelenomodrého hnisu", ktorá oportúnne infikuje ľudí, osobitne tých ktorí sú postihnutí oslabením imunitného systému. Pseudomonas výnimočne spôsobuje infekciu u zdravých jedincov, ale je závažnou príčinou infekcií získaných v nemocnici (nozokomiálnych). Zvykne infikovať ľudí s oslabením imunitného systému a ľudí s vnútornými katétrami alebo respirátormi. Infekcia baktériou Pseudomonas môže viesť k infekciám močového traktu, otrave krvi (infekcia krvného riečiska), zápalu pľúc, zápalu hltana a mnohým ďalším zdravotným problémom. (3)

O technológii Hydrofiber®

Chirurgické obväzy na obväzovanie rán s technológiou Hydrofiber® používajúcou gél v mieste kontaktu s tekutinou, poskytujú klinickým lekárom aj pacientom významný prínos pri liečbe rán. Táto jedinečná schopnosť gélovania umožňuje chirurgickým obväzom uzavrieť exsudát a jeho škodlivé zložky * (4,5,6)

O spoločnosti ConvaTec

ConvaTec je popredný vývojár a predajca inovatívnych medicínskych technológií, ktoré pomohli zlepšiť život miliónov ľudí na celom svete. So štyrmi kľúčovými obchodnými divíziami – Ostomy Care, Wound Therapeutics, Continence and Critical Care, and Infusion Devices – ConvaTec vyrába produkty podporujúce odborníkov pracujúcich od nemocníc po domácnosti v oblasti zdravotnej starostlivosti. Zo svojho sídla v meste Skillman, v americkom štáte New Jersey spoločnosť kontroluje viac ako 8000 zamestnancov vo viac ako 90 krajinách, ktorí slúžia spotrebiteľom a ich odborníkom pracujúcich v oblasti zdravotnej starostlivosti na šiestich kontinentoch. Viac informácií nájdete na stránke http://www.convatec.com.

Hydrofiber je registrovaná obchodná značka spoločnosti ConvaTec Inc. v USA.

(c) 2010 ConvaTec Inc. AP-009843-MM [EM] 

(1) Bowler P, et.al. The Importance of Dressing Conformability to Antimicrobial Action of Silver-Containing Wound Dressings: In Vitro Studies.
Plagát prezentovaný na 20thConference of the European Wound Management
Association Meeting; 26. až 29. mája 2010; Ženeva, Švajčiarsko.

(2) Strana so zoznamom ochorení. Webová stránka stredísk pre sledovanie a prevenciu ochorení. http://www.cdc.gov/ncidod/dbmd/diseaseinfo/staphylococcus_food_g.htm
Prístup umožnený 12. apríla 2010.

(3) Informačná stránka o infekciách spôsobených baktériou Pseudomonas. Webová stránka Healthline.com.
http://www.healthline.com/galecontent/pseudomonas-infections/2
Prístup umožnený 12. apríla 2010.

(4) Walker M, Hobot JA, Newman GR, Bowler PG. Scanning electron microscopic examination of bacterial immobilisation in a carboxymethylcellulose (Aquacel) and alginate dressings. Biomaterials.2003;24:883-890.

(5) Waring MJ, Parsons D. Physico-chemical characterisation of carboxymethylated spun cellulose fibres. Biomaterials.2001;22:903-912.

(6) Walker M, Bowler PG, Cochrane CA. In vitro studies to show sequestration of matrix metalloproteinases by silver containing would care products. Ostomy Wound Manage.2007;53(9):18-25

Autor článku: TASR, ConvaTec

Dátum zverejnenia: