Súčasťou Kvapky krvi pre detskú onkológiu bude aj charitatívna cyklotúra

Až tri štvrtiny krvných preparátov v rámci Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach spotrebuje oddelenie detskej onkológie a hematológie. V spolupráci so Spoločnosťou detskej onkológie, košickým pracoviskom Národnej transfúznej služby (NTS) SR a Územným spolkom SČK v Košiciach preto pripravilo už tretí ročník Kvapky krvi pre detskú onkológiu. Kampaň, ktorej partnerom je Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), sa začne 1. júna na Medzinárodný deň detí (MDD) a potrvá celý mesiac. TASR informovala hovorkyňa DFN Košice Viera Horniaková.

V celom východoslovenskom regióne je v súčasnosti evidovaných 680 malých pacientov s ťažkými nádormi krvotvorných a iných orgánov a nezhubnými hematologickými ochoreniami krvi. Väčšina z nich je v remisii ochorenia a na onkológii sú už iba sledovaní. Každý rok však pribudne približne 50 až 55 nových prípadov. Tieto deti majú šancu uzdraviť sa, ale k liečbe nevyhnutne potrebujú aj krvné prípravky. Do 1. ročníka kampane pod názvom Detská kvapka sa v roku 2008 zapojilo vyše 1450 darcov. Minulý rok v máji už ako Kvapka krvi pre detskú onkológiu priviedla na košickú NTS alebo k mobilným odberom 1825 dobrovoľných darcov krvi. "Snažíme sa motivovať ľudí k darovaniu krvi pre detských pacientov. Verejnosti chceme vyslať posolstvo, že to najcennejšie, čo môžeme darovať chorým deťom, je darovať krv, ktorá im pomôže vyliečiť sa a často aj zachrániť život," priblížila zámer organizátorov riaditeľka DFN v Košiciach Ingrid Urbančíková. S touto motiváciou sa stotožnila aj starostka obce Ubľa v okrese Snina Nadežda Sirková. Občanov tejto prihraničnej obce s 870 obyvateľmi vlani spontánne priviedla k darcovstvu snaha pomôcť chlapcovi, ktorý utrpel ťažkú dopravnú nehodu a prišiel o nohu. Tento rok už plánovane objednali mobilnú odberovú jednotku NTS a na obecnom úrade budú 1. júna darovať krv. "Nič sa nevyrovná pocitu, keď môžete pomôcť deťom a darovať im to jedinečné a najvzácnejšie, čo máte," poznamenala starostka Uble.

Na Medzinárodný deň detí 1. júna, priamo na košické pracovisko NTS, prídu odštartovať kampaň pracovníci DPMK. V radoch košických vodičov je niekoľko dlhoročných darcov krvi a aj nositeľ najvyššieho ocenenia - Medaily profesora MUDr. Jána Kňazovického za 100 odberov. Je ním vodič autobusu Milan Molčák, ktorý diamantovú Janského plaketu získal už v 36 rokoch. "Bolo už aj tak, že mi volali kvôli dvojročnému a päťročnému dieťaťu. Aj kvôli 18-ročnému mladému človeku a vtedy vôbec nepremýšľate a idete. Za volantom nikdy neviem, kedy to budem potrebovať ja," povedal Molčák.

Medzi prvodarcami, ktorí sa rozhodli podporiť tohoročnú Kvapku krvi pre detskú onkológiu, bude stážistka Českého centra v Košiciach Šárka Hošková. V DFN už niekoľko mesiacov sprevádza malých pacientov v Detskom kine. Ide o spoločnú aktivitu nemocnice, školy pri zdravotníckom zariadení a Českého centra, ktoré bezplatne zabezpečilo a raz mesačne realizuje premietanie detských filmov z éry československého filmu. Počas Svetového dňa darcov krvi 14. júna prídu podporiť kampaň darovaním krvi aj lesníci z košického Odštepného závodu Lesy SR.

Výnimočnou aktivitou, ktorá sa tento rok uskutoční počas trvania kampane Kvapka krvi pre detskú onkológiu, bude verejná charitatívna cyklotúra Na bicykli deťom 2010. Cieľom tohto unikátneho česko-slovenského projektu, ktorého lídrom je svetoznámy jazdec na vysokom bicykli Josef Zimovčák, je osloviť verejnosť v bývalom Československu a spojiť všetkých, ktorí chcú pomôcť malým onkologickým pacientom. Prvá etapa povedie 8. júna z Novej Sedlice do Košíc, kde cyklisti odovzdajú primárke Oddelenia detskej onkológie a hematológie DFN Košice Irine Oravkinovej finančný dar a navštívia aj deti priamo na onkológii a odovzdajú im darčeky. Počas cyklotúry, ktorá sa skončí 19. júna v českom Aši, sa pelotón zastaví aj v ďalších piatich nemocniciach, kde sa liečia onkologicky choré deti. Na území Slovenska budú takéto zastávky 10. júna v Banskej Bystrici a 12. júna v Bratislave. Hlavnými organizátormi charitatívnej cyklotúry sú občianske združenia HIG BIC z Českej republiky a Deťom pre život zo Slovenska.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: