Slováci najčastejšie prestanú fajčiť kvôli rodine a peniazom

Takmer tretina fajčiarov v Európe, ale aj na Slovensku, sa za posledných 12 mesiacov pokúšala s fajčením prestať a polovica z nich dokonca viackrát. Viedli ich k tomu predovšetkým obavy o vlastné zdravie, rodina či priatelia, ale aj cena tabakových výrobkov. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie Eurobarometer, ktorý sa v EÚ uskutočnil od 2. do 19. októbra 2009.

Slováci najčastejšie prestanú fajčiť kvôli rodine (80 percent), vysokej cene cigariet (76 percent), značne ich ovplyvňujú aj zákazy fajčenia na verejných miestach, ako napríklad zákaz fajčenia v práci (43 percent). Z prieskumu zároveň vyplýva, že Slováci sú voči fajčeniu v ich domácnostiach prísni. Až 72 percent z nás doma tento zlozvyk netoleruje, čo nás radí na štvrté miesto po Fínoch, Švédoch a Litovcoch. Pasívne fajčenie sa v posledných šiestich mesiacoch vyskytovalo častejšie v baroch (45 percent) ako v reštauračných zariadeniach (30 percent). Na Slovensku je to značne horšie, až 65 percent opýtaných sa za posledného polroka stretlo s fajčením v bare.

"Aj keď sa európska legislatíva úspešne zasadzuje za zníženie počtu fajčiarov, stále fajčí až tretina Európanov. Následkom fajčenia ročne zomrie až 650.000 ľudí. Ako ukázal prieskum, fajčiarsky zákon na Slovensku zrejme nie je dostatočne prísny, keďže až takmer tri štvrtiny z nás sa stretávajú s fajčením napríklad v baroch," konštatovala Andrea Elscheková-Matisová, vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Z prieskumu ďalej vyplýva, že tretina Európanov fajčí cigarety, cigary alebo fajky, viac fajčia muži. Najviac Gréci, Bulhari, Maďari, turecká komunita na Cypre a z kandidátskych krajín sú to Turci a obyvatelia Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko. Slováci sú len málo pod európskym priemerom, k fajčeniu sa priznalo 26 percent z nás. Naopak, najviac tých, ktorí si v živote nezapálili, je v Portugalsku (64 percent), na Slovensku nikdy nefajčilo 53 percent opýtaných. Osem z desiatich európskych fajčiarov fajčí klasické cigarety, najviac opäť Gréci, Chorváti, Turci a obyvatelia Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko. Jeden zo siedmich fajčiarov fajčí ručne ušúľané cigarety, ešte menej Európanov si dá fajku, vodnú fajku a cigaru. Práve cigary sú populárne vo Fínsku, Rakúsku a Holandsku. Vodné fajky sa príležitostne najviac zapaľujú v Lotyšsku, Litve a v Česku. Čo sa týka klasických cigariet, fajčiar Európan ich denne vyfajčí v priemere 14,4 a fajčiar Slovák 13,5.

Fajčiari si vyberajú cigarety najmä podľa chute a ceny. Najviac na ich cenu prihliadajú Česi (79 percent), ale u Slovákov je cena taktiež pomerne dôležitá (71 percent). Jeden z piatich Európanov sa mylne nazdáva, že podaktoré cigarety škodia menej ako iné. Napríklad 19 percent Slovákov zastáva názor, že mentolová alebo sladká chuť cigariet naznačuje ich zníženú škodlivosť a 18 percent z nás si to isté myslí o farebnom označení škatuľky cigariet. Napriek úplnému cezhraničnému zákazu reklamy na tabakové výrobky až 45 percent opýtaných za posledných šesť mesiacov takúto reklamu videlo. Väčšina občanov únie je za zavedenie rozsiahlych opatrení na kontrolu tabaku, ako napríklad umiestnenie obrázkových varovaní na balenia tabakových výrobkov (75 percent EÚ, 79 percent SR), zavedenie zvláštneho poplatku výrobcom tabakových produktov na pokrytie zdravotníckych nákladov vyplývajúcich z ich užívania (67 percent EÚ, 70 percent SR), zákaz propagácie tabakových výrobkov na predajných miestach (63 percent EÚ, 72 percent SR), alebo zákaz ochucovania týchto výrobkov (61 percent EÚ, 62 percent SR).
TASR dnes informovala Jana Farkašová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: