V nemocnici v Spišskej Novej Vsi majú oddnes zariadenia za 33.000 eur

Nemocnica s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi má oddnes 34 nových chladiacich a mraziacich prístrojov. Medzi vybavením je okrem klasických chladničiek a mrazničiek aj šokový zmrazovač krvnej plazmy, ktorý je schopný znížiť jej teplotu z +30 na -30 v priebehu šiestich minút. „Tieto zariadenia majú hodnotu takmer 33.000 eur a sme radi, že ich máme práve v našej nemocnici, pretože sú energeticky menej náročné, ide o tzv. áčkové zariadenia a určite skvalitnia služby v našej nemocnici, a tým aj vylepšia starostlivosť o našich pacientov,“ zhodnotil riaditeľ nemocnice Jozef Naščák. Chladiarenské zariadenia sa budú okrem hematologicko-transfúzneho oddelenia (HTO) nachádzať aj na detskom oddelení či oddelení klinickej biochémie a poslúžia tiež nemocničnej kuchyni.

„Čo najrýchlejšie zmrazenie krvnej plazmy je európska požiadavka, aby sa udržala biologická aktivita faktorov zrážanlivosti krvných bielkovín, čo zaručí vysokú kvalitu použitej plazmy ako transfúzneho prípravku,“ priblížila význam šokového zmrazovača plazmy Štefánia Beliaquová, ktorá je poverená zastupovaním oddelenia HTO. Dodala, že prístroj je na celom Spiši raritou, podobné sú len v Košiciach a Prešove.

Spišskonoveská nemocnica nemusela do týchto zariadení nič investovať, všetky sú darom spoločnosti Embraco Slovakia. Tá sa investíciou do nemocnice snaží zlepšiť život čo najširšiemu okruhu ľudí na Spiši. Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves je všeobecná nemocnica v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja a pokrýva spádovú oblasť stredného Spiša. Lôžkovú zdravotnú starostlivosť poskytuje na ôsmich oddeleniach, kde sa nachádza takmer 280 lôžok. Prevádzkuje 16 ambulancií a svoje služby poskytuje aj pre 154.000 obyvateľov spádovej oblasti nemocníc v Levoči, Krompachoch a Gelnici.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: