Počet fajčiarov v SR je málo pod priemerom únie, najviac fajčia na Balkáne

Počet fajčiarov na Slovensku je o niečo nižší ako je priemer v krajinách Európskej únie a Slováci patria medzi najväčších odporcov fajčenia vo svojich domovoch. Tieto závery vyplývajú z prieskumu Eurobarometra, ktorého výsledky zverejnila Európska komisia dnes, počas Svetového dňa bez tabaku.
Takmer tretina Európanov fajčí cigarety, cigary alebo fajky (29 percent), viac holdujú fajčeniu muži. Najviac fajčia Gréci, Bulhari, Maďari, turecká komunita na Cypre a z kandidátskych krajín Turci a obyvatelia Macedónska. Slováci sú len málo pod európskym priemerom, k fajčeniu sa priznalo 26 percent z nich. Naopak, najviac tých, ktorí si v živote nezapálili je v Portugalsku (64 percent), na Slovensku nikdy nefajčilo 53 percent opýtaných.

Osem z desiatich európskych fajčiarov fajčí klasické cigarety, najviac ich fajčia opäť Gréci, Chorváti, Turci a Macedónci. Jeden zo siedmich fajčiarov fajčí ručne šúľané cigarety, ešte menej Európanov "bafká" fajku, vodnú fajku a cigaru. Cigary sú populárne vo Fínsku, Rakúsku a Holandsku, vodné fajky sa príležitostne najviac využívajú v Lotyšsku, Litve a v Česku. Čo sa týka klasických cigariet, fajčiar Európan ich denne vyfajčí v priemere 14,4 a fajčiar Slovák 13,5. Takmer tretina fajčiarov v Európe, ale aj na Slovensku sa za posledných 12 mesiacov pokúšala s fajčením prestať a polovica z tejto skupiny dokonca viackrát. Viedli ich k tomu predovšetkým obavy o vlastné zdravie, rodina či priatelia, ale aj cena tabakových výrobkov. Slováci najčastejšie prestanú fajčiť kvôli rodine (80 percent), vysokej cene cigariet (76 percent), značne ich ovplyvňujú aj zákazy fajčenia na verejných miestach, ako napríklad zákaz fajčenia v práci (43 percent). Až 72 percent Slovákov sa rázne stavia proti fajčeniu doma, čo ich radí spolu s Nemcami na 4. miesto po Fínoch, Švédoch a Litovcoch.

Fajčiari si vyberajú cigarety najmä podľa chute a ceny. Najviac na ich cenu prihliadajú Česi (79 percent), u Slovákov je cena taktiež pomerne dôležitá (71 percent). Jeden z piatich Európanov sa mylne nazdáva, že niektoré typy cigariet škodia menej ako iné. Napríklad 19 percent Slovákov zastáva názor, že mentolová alebo sladká chuť cigariet naznačuje ich zníženú škodlivosť a 18 percent si to isté myslí o farebnom označení škatuľky cigariet. Napriek úplnému cezhraničnému zákazu reklamy na tabakové výrobky, až 45 percent opýtaných za posledných šesť mesiacov takúto reklamu videlo.
Väčšina občanov únie je za zavedenie rozsiahlych opatrení na kontrolu tabaku, ako napríklad umiestnenie obrázkových varovaní na balenia tabakových výrobkov (75 percent EÚ, 79 percent SR), zavedenie zvláštneho poplatku výrobcom tabakových produktov na pokrytie zdravotníckych nákladov vyplývajúcich z ich užívania (67 percent EÚ, 70 percent SR), zákaz propagácie tabakových výrobkov na predajných miestach (63 percent EÚ, 72 percent SR), alebo zákaz ochucovania týchto výrobkov (61 percent EÚ, 62 percent SR).

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: