Sietnica z embryonálnych kmeňových buniek

Sietnica z embryonálnych kmeňových buniek
Zdroj: bigstockphoto.com

Ľudské embryonálne kmeňové bunky umožnili vedcom vytvoriť osemvrstvové skoré štádium vývoja sietnice. Je to vôbec prvá trojrozmerná tkanivová štruktúra z kmeňových buniek. V časopise Journal of Neuroscience Methods to oznámil Hans Keirstead z Kalifornskej univerzity v Irvine so štyrmi kolegami. Tento úspech znamená tiež prvý krok k vývoju sietnic vhodných pre transplantácie, radikálne zásahy, účinne liečiace vážne poruchy zraku, ktoré celosvetovo postihujú mnohé milióny ľudí, ako sú makulárna degenerácia a retinitis pigmentosa.

„Vytvorili sme zložitú štruktúru, skladajúcu sa z mnohých typov buniek. Je to veľký pokrok v našom hľadaní nových spôsobov liečby porúch sietnice,„ povedal Hans Keirstead. V minulosti so svojím tímom skúmal možnosti využitia ľudských embryonálnych kmeňových buniek pri liečbe poranení miechy. Takto vznikla metóda usmernenej diferenciácie týchto buniek na špecifické typy. Výsledky aktuálne vedú k prvému klinickému pokusu na svete s liečbou akútneho poranenia miechy pomocou kmeňových buniek. Rovnakú metódu teraz použili na vytvorenie viacerých typov buniek sietnice. Vyžadovalo si to naozaj jemné technické postupy, verne odrážajúce skorý prirodzený vývoj sietnice. Išlo najmä o minimálne gradienty špecifických účinných látok v usmerňujúcich roztokoch. Skoré vývojové štádiá sietnice overujú na zvieracích modeloch, aby zistili, do akej miery sa takto dá zlepšiť zrak. Kladné výsledky povedú ku klinickým pokusom s liečbou ľudských pacientov. „Na našom objave je zvlášť vzrušujúci fakt, že vytvorenie transplantovateľných sietnic by mohlo pomôcť miliónom ľudí, pričom sme v tomto ohľade už prešli riadny kus cesty,„ konštatoval Hans Keirstead.

Sietnica je zadná vrstva oka, ktorá zaznamenáva pozorované obrazy a cez zrakový nerv ich vysiela do mozgu. Preto sú poruchy sietnice zvlášť nebezpečné pre zrak. Makulárnou degeneráciou trpí iba v USA vyše desať miliónov ľudí a je to hlavná príčina slepoty vo veku nad 55 rokov. Približne 100.000 ľudí v USA postihuje retinitis pigmentosa, čo je progresívne dedičné ochorenie, ktoré sa zvyčajne prejaví už v detstve.

Zdroj: Komuniké University of California – Irvine z 26.5.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: