Turisti sa ma pýtajú, či je u nás zvykom, že deti na ulici fajčia

Turistická sprievodkyňa, nefajčiarka Zdenka z Bratislavy je jednou z tých, ktorí si dnes na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí nechali zmerať hladinu oxidu uhoľnatého v tele pomocou CO testera v rámci kampane Európskej komisie s názvom HELP Za život bez tabaku. Ako uviedla pre TASR, aj napriek tomu, že z väčšiny reštauračných zariadení a uzavretých priestorov boli fajčiari vytlačení, je deprimujúce, koľko mladých ľudí s cigaretou v ruke stretáva v uliciach hlavného mesta. "Zahraniční turisti sa ma pýtajú, či je u nás zvykom, že deti na ulici fajčia," skonštatovala.

Aj keď sama ako mladá fajčenie skúšala, dnes tomuto zlozvyku neholduje. Naopak, privítala by, kedy sa aj Slovensko mohlo pochváliť úplným zákazom fajčenia v baroch a reštauráciách. "Mnoho krajín to zaviedlo a vôbec nestratili svojich zákazníkov. Som za úplný zákaz fajčenia," dodala. Hladinu oxidu uhoľnatého si nechal zmerať aj fajčiar Jaroslav z Bratislavy. Ako priznal, denne vyfajčí približne škatuľku cigariet. "Namerali mi 15 (hladina oxidu uhoľnatého v dychu, pozn. TASR). Keďže fajčím škatuľku denne, tak by som sa mal pohybovať od 20 hore. Ja som mal 15, takže nie som ani fajčiar, ani nefajčiar," dodal s úsmevom. Prevenciu však podľa vlastných slov nezanedbáva, pravidelne chodí na pľúcne prehliadky.

Bývalá príležitostná fajčiarka Dagmara sa rozhodla zmerať hladinu oxidu uhoľnatého zo zvedavosti. S výsledkom 3 je spokojná a ako uviedla, aj keď v súčasnosti už nefajčí, nechala si v stánku poradiť o negatívnych dôsledkoch nielen aktívneho, ale aj pasívneho fajčenia. Oxid uhoľnatý je jedovatý plyn a je jeden z najnebezpečnejších plynov obsiahnutých v cigaretovom dyme. Spôsobuje dusenie orgánov v dôsledku nedostatku kyslíka, znižuje priechodnosť a elasticitu ciev, predstavuje riziko pre tvorbu krvných zrazenín a oslabuje srdcovú činnosť. Oxid uhoľnatý je prítomný vo vzduchu, ktorý vdychujú všetci fajčiari, keď "poťahujú" zo svojich cigariet, cigár a fajok. Nefajčiari ho vdychujú v uzavretých zafajčených miestnostiach. Jeho hladina v tele človeka - nefajčiara by nemala presiahnuť hranicu 5 PPM (milióntin).

Stánok kampane môže dnes verejnosť navštíviť na Hviezdoslavovom námestí do 19.00 h. Kampaň prebieha už šiesty rok vo všetkých členských krajinách Európskej únie. Dnes pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku sa takéto merania organizujú vo všetkých hlavných mestách každej členskej krajiny EÚ. Podľa Kataríny Belkovej z Forte Communications majú Európania aj Slováci o tieto merania obzvlášť veľký záujem. Bežne sa v stánku kampane zastaví 300 až 800 ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: