APZZS SR: Žalobu podáme aj na výsledky 3. kola tendra na licencie pre záchranky

Členovia Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) SR podajú žalobu aj proti výsledkom tretieho kola tendra na licencie pre záchranky. Ako dnes pre TASR objasnil podpredseda asociácie Michal Bahelka, stane sa tak po skončení rozkladového konania. V súvislosti s tendrom zatiaľ padli žaloby pre prvé a druhé kolo, ktorými sa poskytovatelia domáhajú zrušenia rozhodnutí ministerstva zdravotníctva. V stredu 2. júna sa uskutoční na bratislavskom Krajskom súde pojednávanie v prípade výsledkov prvého kola.

"Vytýkame to, že výberové konanie nebolo v súlade so zákonom. Bolo tam niekoľko chýb," priblížil Bahelka s tým, že niektoré podmienky neboli v súlade s aktuálnym zákon o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Na "nezákonnosť" tendra chceli členovi asociácie poukázať aj pristavením niekoľkých sanitiek oproti budove Národnej rady SR, ako aj pred ministerstvo zdravotníctva. Rezort zdravotníctva už pri avizovaní prvých žalôb poukázal, že členovia asociácie začali svoju prevádzku rýchlej zdravotnej služby na základe presne tých istých kritizovaných podmienok. Nové prerozdelenie licencií na prevádzkovanie staníc pozemnej záchrannej zdravotnej služby sprevádzala okrem kritiky niektorých poskytovateľov aj kritika opozície. Opoziční zákonodarcovia pre prvé kolo tendra realizovali na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum. Rozdeľovanie licencií chceli skontrolovať aj po ukončení posledného tretieho kola, výbor pre zdravotníctvo však ďalší prieskum odmietol. Ministerstvo následne niekoľkokrát navštívili zástupcovia opozície.

Pred začiatkom prvého kola záchrankového tendra bolo na Slovensku 264 ambulancií ZZS, pričom po skončení všetkých troch by malo byť 270 staníc. Najviac bodov získala spoločnosť Falck Záchranná Košice spolu so Záchrannou dopravnou a zdravotníckou službou Bratislava a Záchrannou službou Košice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: