Pri redukcii váhy klesá krvný tlak a zlepšuje sa aj citlivosť na inzulín

Hypertenzia a obezita navzájom úzko súvisia. Odhaduje sa, že riziko vzniku hypertenzie je u osôb s nadváhou 4-krát vyššie a u osôb s obezitou 8-krát vyššie ako u osôb s normálnou hmotnosťou. "Závislosť medzi obezitou a hypertenziou je štatisticky lineárna. Priemerne pri každom zvýšení BMI o 3 jednotky sa zvýši systolický krvný tlak o 2 mmHg. A naopak, s klesajúcou hmotnosťou klesá aj krvný tlak," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Štefan Farský zo Slovenskej ligy proti hypertenzii.

Z nefarmakologických opatrení je práve pokles hmotnosti najefektívnejším prostriedkom, ako znížiť krvný tlak. Už pri redukcii váhy o 5 percent podľa Farského klesá krvný tlak a zlepšuje sa aj citlivosť na inzulín. "Pri poklese hmotnosti o 10 percent klesá systolický krvný tlak v priemere o 6,3 mmHg a diastolický o 3,1 mmHg. To je priemer. Skúsenosti, ktoré máme, však hovoria o tom, že pokles krvného tlaku je často oveľa vyšší," skonštatoval Farský. Pokiaľ pacienti s hypertenziou zostávajú naďalej obézni, účinná liečba si vyžaduje podľa jeho slov obyčajne veľké dávky liekov a ich mnohopočetné kombinácie. Keď schudnú, klesne spotreba liekov u starších pacientov s hypertenziou približne o 30 percent.

Základným predpokladom úbytku hmotnosti je u mnohých ľudí zmena životosprávy. Pravidelné cvičenie aspoň každý druhý deň a úprava stravovacích návykov. Základ je jesť 5-krát denne. "Na raňajky odporúčam obmedziť sacharidy. To znamená, ak niekto je chlieb alebo rožky, tak môže zjesť iba jeden. K tomu je vhodný tvaroh alebo cottage cheese. Druhou alternatívou je 50 g ovsených vločiek a nízkotučným jogurtom. Ako desiatu odporúča Farský 250 g zeleniny, na olovrant zase 250 g ovocia. Dvakrát do týždňa odporúča ako hlavné jedlo biele mäso bez kože, dvakrát ryby a trikrát zeleninové alebo strukovinové jedlo. Farský tiež odporúča obmedziť prílohy. "Zemiaky najviac tri kusy, ryža najviac tri lyžice a knedlíky najviac dva kusy," vymenúva. Večeru odporúča studenú a do 18.00 h. Odborník síce pripúšťa alkohol v miernom množstve - teda 2 dcl vína, jedno pivo alebo 0,2 dcl destilátu, úplným tabu by však mali byť pre chudnúcich "sladkosti" a čokoláda.

Príkladom pacienta, ktorému sa vďaka úbytku hmotnosti upravil aj krvný tlak, je aj 29-ročný Karol. Ešte pred štyrmi rokmi vážil 115 kg a jeho bežný tlak dosahoval hladinu 180/90 mmHg. Za 18 mesiacov sa mu vďaka zmene životosprávy a bez akýchkoľvek liekov podarilo schudnúť na 88 kg a upraviť krvný tlak na 125/80 mmHg. Okrem toho, že stravovanie si rozdelil do piatich pravidelných chodov počas dňa, začal aj 3 razy týždenne športovať a 2-krát do týždňa dochádzal do práce vzdialenej 5 km pešo. "Hitom na raňajky sa mi stali ovsené vločky. Dnes sa cítim lepšie, som spokojnejší, pokojnejší, rýchlejší, mám viac energie a cítim sa zdravšie," dodal.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: