DFNsP Bratislava otvorila na deň detí pracovisko magnetickej rezonancie

DFNsP Bratislava otvorila na deň detí pracovisko magnetickej rezonancie
Zdroj: bigstockphoto.com

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava otvorila najmodernejšie pracovisko magnetickej rezonancie v strednej a východnej Európe. Rádiologické oddelenie DFNsP sa tak zaradilo do prvej desiatky najšpičkovejších pediatrických diagnostických centier na svete.

,,Otvorením pracoviska magnetickej rezonancie sa nám podarilo splniť náš cieľ - detským pacientom môžeme urobiť všetky potrebné vyšetrenia na jednom mieste. Zároveň sa tak naše pracovisko stalo prvým pracoviskom na Slovensku, ktoré má nainštalovanú magnetickú rezonanciu určenú špeciálne pre detských pacientov,“ povedal Daniel Žitňan, riaditeľ DFNsP.

Novodobý MR systém patrí medzi špičku v oblasti magnetickej rezonancie. V porovnaní so staršími koncepciami magnetických rezonancií má prístroj jednoznačnú pridanú hodnotu v sile magnetického poľa, v kvalite zobrazovania a tiež vo vyššej rýchlosti vyšetrenia. Dieťa tak strávi na vyšetrení podstatne menej času ako doposiaľ .

Unikátna technológia poskytujúca zážitok z okolitej atmosféry pomáha deťom odvedením pozornosti na farebné obrázky, premietané na stene, prekonať počiatočný strach z vyšetrenia. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou trvá bežne od niekoľkých minút až po niekoľko desiatok minút. Ide o unikátny koncept farebne meniaceho sa svetla, obrazovej projekcie s rozprávkovými motívmi a hudbou. Prostredníctvom dotykového panela si dieťa samo môže zvoliť farbu vyšetrovacej miestnosti počas jeho vyšetrenia, rozprávkový motív aj hudbu, ktorá bude znieť počas vyšetrenia. Takýchto riešení je na celom svete inštalovaných len deväť kusov a Detská fakultná nemocnica s poliklinikou sa tak stala jedinou nemocnicou v strednej a východnej Európe, ktorá toto riešenie môže využívať.

Nový prístroj zodpovedá najmodernejším štandardom a disponuje pokročilým softvérovým vybavením. Splní každú rutinnú požiadavku MR pracoviska a je vybavený okrem špecializovanej pracovnej stanice aj viacerými softvérovými balíkmi pre pediatrické vyšetrenia a tiež pre MR spektroskopiu. Magnetická rezonancia je moderná zobrazovacia neinvazívna vyšetrovacia metóda, pomocou ktorej sa dajú vyšetrovať orgány a orgánové systémy ľudského tela. Pacient sa umiestni do silného homogénneho magnetického poľa a zároveň sa vyšle rádiofrekvenčný signál. Po jeho ukončení sa sníma signál, ktorý ,,vyžiari“ ľudské telo. Z tohto signálu sa následne počítačovým spracovaním rekonštruuje skutočný obraz ľudského tela v oblasti, ktorá je vyšetrovaná.

,,Magnetickou rezonanciou môžeme vyšetrovať všetky štruktúry ľudského tela, pohybový aparát – kĺby, šľachy, svaly, cievy. Nepoznáme inú metódu, ktorá by v globále vedela podrobne zobraziť celý systém, pri iných metódach vždy vidíme len časť systému. Magnetická rezonancia nám umožní vidieť celok. MR má nezastupiteľné miesto v diagnostike centrálneho nervového systému - mozgu a miechy, vývojových anomáliách orgánov, ktoré nevieme takto komplexne odhaliť inými metódami,“ povedal MUDr. Dušan Haviar, primár rádiologického oddelenia DFNsP. Prístroj bude veľkým prínosom najmä pre detskú onkológiu, detskú neurológiu, ortopédiu, chirurgiu a ostatné odbory.

Rádiologické oddelenie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava, ktoré disponuje digitalizovanými röntgenovými prístrojmi, multidetektorovým CT prístrojom a magnetickou rezonanciou špeciálne určenou pre detských pacientov, sa zaradilo medzi najšpičkovejšie pediatrické rádiologické pracoviská na svete. Dobudovaním pracoviska magnetickej rezonancie DFNsP Bratislava zavŕšila vybudovanie digitálneho RTG pracoviska. Zavedením uvedených technológií sa DFNsP stala bezfilmovou nemocnicou. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava s kapacitou 397 lôžok vykázala v roku 2009 16 461 hospitalizácií, 463 103 ambulantných vyšetrení a 10 147 operácií. O detských pacientov sa stará 288 lekárov, 433 zdravotných sestier a 477 ostatných pracovníkov.

Autor článku: Dana Kamenická, Hovorkyňa DFNsP Bratislava

Dátum zverejnenia: