Pracovníci DPMK na Deň detí darujú krv pre detskú onkológiu

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) sa na Deň detí a v priebehu mesiaca jún zapojí do kampane Kvapka krvi na pomoc malým onkologickým pacientom a všetkým chorým deťom, ktoré to potrebujú. „Vodiči, ale aj iní pracovníci sú už pravidelnými darcami krvi. Neraz sami zažili situáciu, pri ktorej potrebovali darovanú krv, a to sú dôvody, pre ktoré sa mnohí z nich sami stali darcami,“ uviedol dnes generálny riaditeľ DPMK Michal Tkáč. DPMK je tento rok partnerom kampane Kvapka krvi pre detskú onkológiu a všetky choré deti, ktoré to potrebujú. Kampaň sa začala v roku 2008 ako Detská kvapka a zapojilo sa do nej vyše 1450 darcov. Vlani, počas mája 2009 už ako Kvapka krvi pre detskú onkológiu, priviedla na košickú transfúznu stanicu alebo k mobilným odberom 1825 dobrovoľných darcov krvi. Hoci napokon pre zdravotné dôvody nemohli všetci krv aj darovať, cennou je snaha všetkých, ktorí prišli, chceli pomôcť a prejavili svoju ľudskosť.

Pracovníci DPMK z radov vodičov už avizovali, že počas júna darujú krv na pomoc deťom, ktoré to potrebujú. V utorok 1. júna na Deň detí si to prídu vyskúšať predovšetkým prvodarcovia, o 8.30 h sa na akcii zúčastní aj predseda predstavenstva DPMK Igor Jutka. “Chceme tento deň zapojiť do akcie predovšetkým takých kolegov, ktorí krv ešte nedarovali. Snáď sa potom aj medzi nimi nájdu takí, ktorí ju budú odovzdávať pravidelne,“ dodal. Medzi košickými dopravákmi sú desiatky mimoriadnych darcov krvi, ktorí už získali bronzovú, striebornú či zlatú plaketu za pravidelné odbery. Vodič autobusu Milan Molčák, ktorý má za sebou už viac ako 100 bezplatných odberov krvi, je držiteľom medaily profesora Jána Kňazovického. „Prišiel by som krv darovať aj 1. júna, ale práve dnes mi volali, že potrebujú moju krvnú skupinu. Bez váhania som bol krv darovať,“ uviedol Molčák. Vodič si pamätá aj prípady, keď takto pomohol malým deťom, či 18-ročnému človeku.

Oddelenie detskej onkológie a hematológie, ako najväčší spotrebiteľ krvných preparátov v rámci Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, chce aj tento rok zabezpečiť pre svojich pacientov a všetky choré deti dostatok krvi. V spolupráci so Spoločnosťou detskej onkológie, košickým pracoviskom Národnej transfúznej služby SR a Územným spolkom SČK v Košiciach pripravilo už tretí ročník Kvapky krvi pre detskú onkológiu. Kampaň sa začne 1. júna na Medzinárodný deň detí a potrvá do 30. júna.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: